CS U Craiova a pierdut și al doilea amical din Austria, cu echipa lui Fatai, Nedelcearu și Carp. Gardoș a fost pus căpitan

După ce a pierdut primul joc de verificare, 0-1 cu japonezii de la Varen Nagasaki, CS Universitatea Craiova a fost învinsă, cu 2-3, și în cel de-al doilea amical al stagiului din Austria, sâmbătă, la Kirschdorf, de FC Ufa, din Rusia, ocupanta locului 6 în campionatul trecut.

Alexandru Mitriță a deschis scorul în minutul 11, după o acțiune individuală, în care a driblat toată apărarea rușilor și a șutat plasat lângă bară. Ivan Paurevic a egalat la ultima fază a primei reprize, cu un șut din afara careului. Jovan Markovic a adus Știința în avantaj, cu o lovitură de cap, la centrarea lui Gustavo, în minutul 70. Peste 3 minute, Bojan Jokic a egalat, după ce a fost lansat în profunzime și l-a driblat pe Pigliacelli. În ultimul minut, nigerianul Igboun a adus victoria rușilor.

La Universitatea a debutat în repriza secundă portarul italian Mirko Pigliacelli, iar Forin Gardoș a intrat și el la pauză și a fost în premieră căpitan al Craiovei.

La Ufa a fost titular fostul atacant de la Astra, nigerianul Kehinde Fatai, iar ex-dinamovistul Nedelcearu și fostul jucător de la CFR, Viitorul și FCSB, Cătălin Carp, au intrat în partea secundă. Cele două echipe se mai duelaseră și anul trecut în Austria, rușii impunându-se cu 2-1.

Devis Mangia a folosit formula: L. Popescu (46 Pigliacelli) – R. Popa  (46 Gardoș), Kelic (90 Puțaru), Tiago Ferreira – Dimitrov (46 Martic), Mateiu, Zlatinski (62 Rossi), Bancu (55 Briceag) – Burlacu (62 Markovic), Glavina (56 Gustavo), Mitriță (33 Mihăilă).

Pentru Ufa au evoluat: Belanov – Jiroklyadov, Tumasian, Putasko, Diveev – Jokic, Salatic, Paurevic, Bezdenejnyh – Sysuev, Fatai. Au intrat: Șelia, Chernov, Suhov, Nedelcearu, Sascev, Krotov, Carp, Krug, Obliakov, Igboun.

Publicat: 01 07. 2018, 18:08
Actualizat: 01 07. 2018, 18:09