Cronica meciului UTA – Chindia 0-1: Arădenii intră în „horă”, dâmbovițenii cu gândul la Europa

Arădenii intră în „horă”, dâmbovițenii cu gândul la Europa: UTA – Chindia 0-1

În Săptămâna Patimilor, UTA a decis că e cazul să sufere până la final pentru locul său în primul eșalon al fotbalului românesc. În cadrul etapei a 5-a din play-out, Chindia s-a impus cu 1-0 la Arad, după reușita de autor a lui Paul Iacob, din minutul 62.

UTA Arad – Chindia Târgoviște 0-1. Meci modest, cu un mic plus pentru oaspeți

Prestațiie modeste din meciul cu FC Argeș i-a costat banca de rezerve pe Shlyakov și Hora, pentru ca dincolo Chindia să apeleze la 4-5 jucători care de obicei nu prind primul „11”. Doar că acest lucru nu s-a reflectat și în jocul echipei dâmbovițene, cel puțin în startul disputei. După o dominare sterilă a „roș-albilor”, pe o contră rapidă, Yameogo a pătruns în careu din stânga, a tras spre colțul lung, dar Erico a pus brațul lipit de corp.

Oaspeții au cerut penalty, dar Feșnic a lăsat jocul să continue și tot târgoviștenii au avut următoarea șansă. Același Yameogo a centrat din dreapta, iar Iacob a reluat pe lângă de la colțul scurt. Jocul UTA-ei a fost, în schimb, previzibil, așa că Aioani nu a avut niciun fel de emoții.

De abia în minutul 44 portarul Chindiei s-a întins pentru a respinge șutul de la 35 de metri al lui Petre, direct din lovitură liberă.

Schimbările i-au ieșit lui Săndoi

Fiindcă în primul sfert al reprizei secunde nu s-a întâmplat nimic notabil, ambii antrenori au apelat la jucătorii de atac de pe bancă. Mai inspirat a fost Săndoi, cu Popa și Florea, care, în minutul 62, au realizat faza de 0-1.

Golgheterul dâmbovițenilor i-a așezat balonul lui Paul Iacob la 18 metri și acesta a șutat cu efect, la vinclul porții lui Florin Iacob, portarul arădenilor fiind ușor prins în față. Reacția „Bătrânei Doamne” a fost extrem de palidă, una dintre cele două ocazii importante născându-se întâmplător. În minutul 79, Vorobjovas a centrat din dreapta, mingea a fost deviată, iar Aioani a respins cu greu în transversală, dar nici Erico și nici Ilie nu au fost pe fază să reia în plasă. De abia în ultimuș minut de joc, UTA a mai ajuns la finalizare, prin Antal, care a reluat mult peste poartă, cu capul, centrarea din stânga a lui Rus.

Fluier final 0-1 și arădenii se vor gândi de Paști la echipele din spatele lor care-i pot aduce în hora retrogradării. Chindia, în schimb, are șanse tot mari să prindă loc de baraj pentru Conference League.

Formații:

UTA: Fl. Iacob – Peteleu (60 Shlyakov), Erico, Ilie, Roumpoulakou – Roger, Albu (87 C. Rus), Vorobjovas, D. Rusu (87 Miculescu) – Ad. Petre (60 Hora), Voinea (60 Antal). Rezerve neutilizate: Balauru – Melinte, Bustea,  Miculescu, Buhăcianu, Rus. Antrenor: Laszlo Balint

Chindia: Aioani – Martac, Pițian,  Celea (74 C. Dinu), Kocic – Neguț (82 Căpușă), Dulca, Iacob, Dumitrașcu (82 Rață) –  Yameogo (D. Popa), Berisha (60 D. Florea). Rezerve neutilizate: B. Moldovan – Corbu, Neicuțescu, M. Costea. Antrenor: Emil Săndoi

Arbitri: Horațiu Feșnic (Cluj) – Mihai Marica (Bistriţa), Alexandru Vodă (Alba Iulia – Alba). Rezervă: Florin Marcu (Oradea)

Observator FRF: Zoltan Szekely (Baia Mare)

Observator LPF: Marian Ivan (Brașov)

Publicat: 01 05. 2021, 17:59
Actualizat: 01 05. 2021, 18:00