Cristiano Bergodi, resemnat după înfrângerea de la Voluntari: „Nu caut alibiuri pentru jucători!”. Ce urmează pentru Sepsi Sfântu Gheorghe

Cristiano Bergodi reactioneaza in meciul de fotbal dintre FC Voluntari si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, sambata 19 februarie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

Cristiano Bergodi, antrenorul italian al lui Sepsi Sfântu Gheorghe, s-a declarat mulțumit de a doua repriză a meciului cu FC Voluntari și se gândește deja la play-out.

Meciul dintre FC Voluntari și Sepsi Sfântu Gheorghe s-a disputat sâmbătă, pe Stadionul „Anghel Iordănescu”, în cadrul etapei cu numărul 27 din Liga 1 și ilfovenii au învins cu scorul de 3-1, după golurile marcate de către Constantin Budescu, în minutele 23, respectiv 80, și Tavares, în minutul 89. Pentru covăsneni a marcat Aganovic, în minutul 63.

La finalul acestei partide, Cristiano Bergodi s-a arătat resemnat cu privire la participarea echipei sale în play-out și a amintit de obiectivul privind Cupa României.

Cristiano Bergodi, resemnat după înfrângerea de la Voluntari. Ce urmează pentru Sepsi Sfântu Gheorghe

Totodată, italianul a ținut să își felicite fosta echipă, FC Voluntari, despre care spune că merită să participe în play-off.

„Din păcate, au fost două reprize complet diferite. În prima repriză nu am jucat bine deloc. În a doua repriză, a intrat bine echipa. Se vedea că putem să și câștigăm în a doua repriză, dar a venit acea greșeală (n.r. hențul lui Tudorie în careu)… Nu știu dacă e ghinion, nu caut alibiuri pentru jucători. Am egalat prin Aganovic și părea că avem meciul în mână, dar s-a întâmplat asta. Mergem înainte, ce să facem. E o singură rețetă: muncă, muncă, muncă.

(n.r. despre etapa viitoare cu CFR Cluj) Va fi un meci dificil pentru noi, se știe că CFR e o echipă bună în campionatul românesc. Important e să facem două reprize bune. Eu sunt mulțumit de a doua repriză (n.r. cu Voluntari), sincer.

Voluntari merită să fie în play-off. Nu se poate spune nimic de rău. E o echipă care a câștigat această prezență în play-off pe merit. Noi încercăm să facem un final de sezon bun, cu astea trei meciuri, începând cu meciul cu CFR, după ne pregătim pentru play-out și pentru Cupa României”, a spus Cristiano Bergodi, la flash-interviul de după meci.

Publicat: 19 02. 2022, 19:21