Cristiano Bergodi, în culmea fericirii după Sepsi – Universitatea Craiova 3-1: „Jucătorii au făcut un meci extraordinar!”

Cristiano Bergodi saluta galeria dupa meciul de fotbal dintre CS Mioveni si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Orasenesc din Mioveni, duminica 5 decembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES

Cristiano Bergodi s-a declarat încântat de felul în care au evoluat jucătorii de la Sepsi în fața Universității Craiova, formație pe care au învins-o cu 3-1.

Sepsi OSK a deschis scorul încă din primul minut de joc prin Luckassen, apoi Elvir Koljic a egalat printr-un gol marcat cu mâna, pentru ca Achahbar să reușească  „dubla” în repriza a doua și să aducă succesul formației sale.

Antrenorul Cristiano Bergodi spune că jucătorii săi i-au respectat întocmai dispozițiile tactice și că au reușit să facă o partidă extraordinară în fața uneia dintre contracandidatele la accederea în play-off.

Cristiano Bergodi, încântat de propriii jucători

Laudele lui Cristiano Bergodi de la finalul partidei au mers către jucătorii lui, despre care spune că au făcut un meci foarte bun. Antrenorul italian a subliniat că formația sa a controlat jocul câștigat cu 3-1 în fața Universității Craiova și că a reușit să nu își asume aproape niciun risc în apărare.

Tehnicianul lui Sepsi OSK spune că și-a îmbărbătat elevii la pauza meciului, temându-se că moralul unora dintre ei ar fi putut fi afectat de validarea golului înscris neregulamentar de Elvir Koljic.

„Am câștigat împotriva unei echipe foarte bune, îmi era teamă. Au jucători buni. Băieții au făcut un meci extraordinar, mai ales în a doua repriză. Noi ne descurcăm bine cu posesia, am controlat jocul, nu am riscat aproape nimic. Îi cunoșteam pe jucători (n.r. jucătorii Universității Craiova) foarte bine, am avut amintiri frumoase, am trăit acolo momente plăcute. Colectivul e un colectiv foarte bun.

Jucătorii au făcut un meci extraordinar. Am luat un gol care nu era valabil. Normal că poate cineva s-a descurajat și la pauză a trebuit să le dau mai multă încredere. Sunt bucuros, foarte mulțumit de toată echipa. Încercăm să câștigăm fiecare meci, să avem satisfacții după fiecare meci. Acum suntem departe de playoff.

Mă bucur că am revăzut persoane cu care am lucrat și am trăit momente foarte frumoase”, a declarat Cristiano Bergodi la finalul partidei.

Publicat: 28 01. 2022, 23:10