Cristiano Bergodi, dezamăgit de elevii săi, după remiza din FC U Craiova – Sepsi Sfântu Gheorghe: „Nu așa se câștigă un meci!”

Cristiano Bergodi in meciul de fotbal dintre U Craiova 1948 si Sepsi OSK Sfantu Gheorghe, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, sambata 6 noiembrie 2021. © FOTO:Catalin Ciupureanu/SPORT PICTURES

Cristiano Bergodi, antrenorul italian al lui Sepsi Sfântu Gheorghe, s-a arătat dezamăgit de prestația elevilor săi în remiza cu FC U Craiova.

FC U Craiova și Sepsi Sfântu Gheorghe s-au întâlnit sâmbătă seara, în Bănie, în cadrul etapei cu numărul 15 din Liga 1 și au remizat, scor 1-1, după golurile marcate de către Bălan, în minutul 51, respectiv Luckassen, în minutul 57.

La finalul acestei partide, Cristiano Bergodi a vorbit despre atitudinea jucătorilor lui Sepsi Sfântu Gheorghe și a dat de înțeles că speră să schimbe ceva în acest sens în următoarea pauză competițională dedicată echipelor naționale.

Chiar și așa, Cristiano Bergodi este de părere că echipa sa merita să câștige partida cu FC U Craiova. Italianul a explicat ce vrea de la jucătorii săi și este convins că aceștia vor înțelege ceea ce le cere.

„Poate că sunt două puncte pierdute, pentru că au marcat din singura ocazie pe care au avut-o. Nu a fost un meci prea reușit pentru noi. Trebuie să spun adevărul. În general, se poate face mai bine. Ne-am mulțumit cu puțin. Trebuia să facem mai mult.

Neapărat trebuie să reglăm multe aspecte. Am vorbit deja și e normal că trebuie să muncim, să îmbunătățim jocul pe faza ofensivă. Dar așa a fost astăzi și e păcat pentru că eu cred că putem câștiga. Dar când te mulțumești cu puțin e foarte greu să câștigi. Trebuie mai multă dăruire, un meci nu se câștigă așa.

Ne ajută această pauză, pentru că pot să îmbunătățesc câteva aspecte din joc. Sigur că putem face mai bine și sunt sigur că băieții vor înțelege că nu așa se poate câștiga un meci”, a spus Cristiano Bergodi, la flash-interviurile de după meci.

„Ar fi prostesc să ne gândim la play-off, având în vedere locul pe care îl ocupăm. Trebuie să ne gândim la următoarele meciuri”, a spus și Anass Achahbar, mijlocașul lui Sepsi.

Publicat: 06 11. 2021, 22:57
Actualizat: 06 11. 2021, 23:00