Cristi Costin, eroul lui FC Voluntari, în meciul cu FCSB: „Nu am vrut să terminăm cu capul plecat!”

Bucurie a fotbalistilor voluntareni dupa un gol marcat cu Vadim Rata, Adam Nemec, Marcelo Andre Da Veiga Lopes si Cristian Ionut Costin in meciul de fotbal dintre FC Voluntari si CS Mioveni, contand pentru Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Anghel Iordanescu din Voluntari, vineri 17 septembrie 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 8 poze

Cristi Costin, fundașul dreapta în vârstă de 23 de ani al lui FC Voluntari, a marcat golul de un punct din meciul cu FCSB și a fost foarte fericit la finalul întâlnirii.

Partida dintre FC Voluntari și FCSB s-a disputat sâmbătă seara, pe Arena Națională, în cadrul etapei a noua din play-off-ul Ligii 1, penultima din acest sezon, iar cele două formații au remizat, scor 2-2, după golurile marcate de către Andrei Cordea, în minutul 44, și Florin Tănase, în minutul 72, respectiv Adam Nemec, în minutul 45+2, și Cristi Costin, în minutul 88.

Cristi Costin a încurcat-o astfel pe FCSB, în drumul către titlul de campioană și nu a dorit să comenteze faptul că golul său a fost validat, deși jucătorul se afla în ofsaid.

Cristi Costin, eroul lui FC Voluntari, în meciul cu FCSB

Ilfovenii așteaptă acum finala Cupei României, cu Sepsi Sfântu Gheorghe, programată pe Stadionul Rapid din Giulești, joi, 19 mai, de la ora 20:30.

„Nu prea citesc, nu prea mă uit, pentru că poți să îți faci tot felul de gânduri. Noi ne-am făcut doar treaba. Ultimul meu gol a fost contra lui CFR Cluj (n.r. în CFR Cluj – FC Voluntari 3-1). Ăsta este fotbalul. Nu ne-a dat speranțe cred că nimeni pentru meciul din această seară și am vrut să demonstrăm pe teren că suntem și noi jucători cu calitate. Ultima dată am pierdut aici cu 4-0, nu am uitat, bravo lor, au jucat bine. Nu am vrut să plecăm cu capul plecat, pentru că așa am plecat ultima oară.

(n.r. despre golul său marcat din ofsaid) Îi dau credit tușierului. Nu am spus niciodată nimi cdespre arbitraj.

(n.r. despre finala Cupei României cu Sepsi) În cel mai important meci să nu avem energie? Atunci trebuie să avem cea mai multă energie. Am luptat tot sezonul, am muncit și sperăm să terminăm cu un trofeu”, a spus Cristi Costin, după meci.

În urma acestui rezultat, FCSB s-a apropiat la un punct de liderul CFR Cluj, însă campioana are de disputat, în cadrul acestei etape, meciul cu Universitatea Craiova. Dacă ardelenii câștigă meciul cu trupa lui Laurențiu Reghecampf, atunci CFR Cluj e din nou campioană.

Publicat: 14 05. 2022, 23:14
Actualizat: 14 05. 2022, 23:18