Craiova s-a împiedicat din nou de echipa lui Hagi și a căzut de pe podium. Oltenii mai merg în Europa doar dacă Viitorul ia Cupa

Unicul meci care mai conta în ultima etapă a play-off-ului avea miză ultimul loc pe podium și de Europa League. Craiova era într-o situație stranie, depindea și de o victorie cu Viitorul, iar în lipsa ei, de succesul trupei lui Hagi în finala Cupei României, pentru a ajunge în Europa a treia oară la rând.

Echipele se știau reciproc în detaliu, din cele patru meciuri directe de anul acesta, trei câștigate de Viitorul, unul terminat la egalitate. După sfertul „academic” s-a aprins meciul, iar tabela a mișcat-o Martic, omul care a înscris primul gol european al Craiovei după aproape două decenii. Fedele a debutat faza, cu un călcâi inteligent, iar Martic s-a dus din tușă la finalizare, profitând și de apatia defensivei lui Hagi. În așteptarea ripostei, tot gazdele au fost aproape de gol, prin Bărbuț, care n-a fost însă precis cu stângul. Replica a oferit-o Drăguș, dar ținta a fost doar Pigliacelli. Mihăilă s-a bucurat puțin pentru golul din finalul primei reprize, fiindcă plecase din ofsaid.

În partea secundă, puștii lui Hagi au confiscat mingea și au forțat rezultatul. Cu toate acestea, Craiova a fost prejudiciată de un penalty la Mihăilă, același jucător fiind oprit pentru ofsaid, deși scăpase spre poartă singur din poziție regulamentară. Fortes a avut 2-0 în dreptul, lansat de Mihăilă, dar atacantul de culoare nu poate marca în alb-albastru. Înghesuiți în propriul careu, oltenii n-au rezistat presiunii și au marcat în propria poartă. Mihăilă a fost cel care l-a învins pe Pigliacelli.

După ce nu au reușit să înscrie în poarta Clujului, deși au fost invitați, alb-albaștrii s-au autosabotat din nou, așa cum au făcut de multe ori în acest sezon, mai ales prin penalty-urile ratate, rămânând în afara Europei pe mâna lor. Frustrarea a fost enormă în tabăra gazdelor, iar Tiago Ferreira a luat mai devreme drumul vestiarului, fiindcă l-a busculat pe Cojocaru.

În prelungiri, Drăguș a dat lovitura de grație, scăpat singur cu Pigliacelli, iar Viitorul a bătut pentru a patra oară în două luni formația din Bănie.

Acum doi ani, Craiova i-a înlesnit lui Hagi drumul spre titlu, iar acum se vede deposedată de podium și locul european de Viitorul. Și totuși, oltenii vor fi suporterii lui Hagi peste o săptămână, la finala Cupei.

U Craiova – Viitorul 1-2
Ivan Martic 16 / Valentin Mihăilă 71 – autogol, Denis Drăguș 90+3

Pigliacelli – Martic, Acka, Tiago Ferreira, Bancu – Mateiu, Fedele (Donkor 76), Cicâldău – Bărbuț, Andr. Cristea (Carlos Fortes 46), Val. Mihăilă (Baicu 87)
Rezerve neutilizate: Laur. Popescu – Briceag, S. Drăghici, Dimitrov
Antrenor: Corneliu Papură
Eliminat: Tiago Ferreira 73 (roșu direct)

Val. Cojocaru – R. Boboc, Țîru, V. Ghiță, De Nooijer – Houri, Tud. Băluță (Artean 66), Vînă (Târcoveanu 57) – I. Hagi, Rivaldinho (Mladen 81), Drăguș
Rezerve neutilizate: Tordai – Andr. Ciobanu, Eric de Oliveira, G. Ganea
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: „Ion Oblemenco” (Craiova); Spectatori: 15.000; Arbitru: Marcel Bîrsan. Asistenți: Radu Ghinguleac, Valentin Avram.

Publicat: 18 05. 2019, 23:19
Actualizat: 18 05. 2019, 23:25