Craiova obține prima victorie în campionat în fața Viitorului și rămâne pe podium

Meciul de pe „Extensiv”, CS Universitatea Craiova – Viitorul Constanța, a avut parte de o deschidere „olimpică”, lovitura de start fiind dată de antrenorul lotului feminin de spadă, medaliat cu aur la Rio, craioveanul Dan Podeanu.

Dacă până acum și-a dominat toți oponenții, trupa lui Mulțescu se văzu „subordonată” de adversar, puștii lui Hagi revendicând prin posesie și jumătatea olteană. După sfert de oră,  Chițu putea deschide scorul, dar n-a speculat pe deplin gafa lui Acka. Gazdele ripostează și Boli scoate într-o secundă două mingi de pe linia porții, expediate de Rocha și Madson. Arbitrul Kovacs a pus paie pe focul deja stârnit, cu câteva galbene forțate, fiind acuzat de olteni că „pregătește” meciul CFR – Craiova, din runda viitoare. Prima parte și-a păstrat spectaculozitatea până la final, încheindu-se cu două ocazii uriașe. Lansat de Bancu, Măzărache i-a pasat practic lui Buzbuchi, care se aștepta să fie executat, iar Florinel Coman a fost blocat senzațional de Calancea.

Și repriza secundă a început furibund și a adus și golurile care se simțeau din primul mitan. Venit de pe bancă, Manea a demarat pe dreapta surprinzând apărarea oaspeților, care îl știa acolo pe Ivan, iar Bancu nu putea rata serviciul ideal. Peste zece minute, Vătăjelu i-a centrat perfect lui Măzărache pentru 2-0.

Numai câteva minute de „liniște” au avut oltenii, fiindcă puștiul Casap a readus Viitorul în meci, dintr-o lovitură liberă de la marginea careului, făcând inutilă poziționarea lui Rocha la „prima bară”. Hagi ne-a amintit de barajul cu Slovenia, forțând în ultima jumătate de oră cu patru atacanți, finalul jucându-se la „totul sau nimic”. Numai că n-a fost chip ca oaspeții să mai intre în careul oltean.

Tot Craiova putea marca pe contraatac, când Manea, cel mai bun jucător al gazdelor, alături de Kay, l-a lansat perfect pe Bancu, dar lobul acestuia a nimerit bara. Universitatea câștigă prima dată în campionat în fața echipei „Regelui” și rămâne pe podium, după Steaua și Dinamo.

CS Universitatea Craiova – Viitorul Constanța 2-1
Au marcat: Bancu 47, Măzărache 57 / Casap 61.
Stadion: Extensiv, spectatori: 3.000.

Universitatea: Calancea – Briceag, Kay, Acka, Vătăjelu – Madson, Zlatinski (90 Dumitraș) – Ivan (46 Manea), Nuno Rocha, Bancu – Măzărache (66 Popov). Antrenor: Gheorghe Mulțescu.

Viitorul: Buzbuchi – Hodorogea, Țâru, Boli, Ganea (33 Casap) – Brandan (65 Iancu) – Benzar, R. Marin, Purece (65 Nimely) – Fl. Coman, A. Chițu. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Arbitru: Istvan Kovacs.

Publicat: 27 08. 2016, 19:07
Actualizat: 31 08. 2016, 16:16