Craiova norocoasă**

Echipa FC Brașov a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), meciul susținut, miercuri, pe teren propriu, în compania formației Universitatea Craiova, în etapa a XXVI-a a Ligii I.

Brașovul e tot mai departe de un loc de cupă europeană după ce a dat cu piciorul unei ocazii de aur. Echipa lui Răzvan Lucescu a condus pe Craiova încă din minutul cinci, când Romeo Surdu a deschis scorul.

Oltenii au replicat palid, lăsând multe spații libere în apărare, însă gazdele s-au întrecut în ratări, în special prin același Surdu.

Univeristatea a profitat și a obținut un punct în minutul 88, când golgheterul Florin Costea a înscris pentru 1-1 din centrarea lui Gângioveanu.

FC Brașov: 1. D. Coman – 2. Rui Duarte, 19. B. Nicolae, 15. Oros, 25. Senin – 14. Roman (20. Voicu ’72), 27. Măldărășanu, 6. Paulo Adriano, 7. C. Munteanu – 24. Surdu (9. Hadnagy ’83), 21. Sburlea (10. Ilyeș ’62). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Universitatea Craiova: 23. Bornescu – 18. Dănănae, 7. Găman, 6. D. Stoica, 27. Rose – 77. Wobay, 2. Bărboianu, 13. Dilevski (3. Barbu ’80), 16. Ologu (28. Gângioveanu ’46) – 9. M. Costea (20. Dina ’61), 10. Fl. Costea. Antrenor: Nicolo Napoli.

Partida a fost arbitrată de o brigadă avându-l la centru pe Marius Avram, ajutat la cele două linii de Sorin Caia și Bogdan Negrea, în timp ce rezervă a fost Marian Bordean. Observatorii partidei au fost Alexandru Popescu și Mircea Neșu.

Cartonașe galbene: B. Nicolae ’26, Senin ’65/ Găman ’45, Stoica ’56, Bărboianu ’70, Rose ’76, Fl. Costea ’82, Barbu ’89

La meciul disputat pe stadionul "Tineretului" din Brașov au asistat aproximativ 7.000 de spectatori.