Craiova a învins campioana Uzbekistanului cu 2-0. Oltenii au ratat două penalty-uri

Cu o formulă din care au lipsit titularii meciului cu Wisla Cracovia, CS Universitatea Craiova a învins în Antalya cu 2-0 campioana Uzbekistanului, Pakhtakor Tashkent.

Pentru olteni a deschis scorul capverdianul Kay în minutul 21, care a reluat cu capul dintr-o centrare a lui Varga, iar Ivan a finalizat cu stângul o acțiune personală în repriza secundă. Kay putea realiza dubla, dar o altă lovitură de cap a sa a întâlnit transversala. Tot în bară au trimis craiovenii cele două penalty-uri de care au beneficiat, Varga și Băluță irosindu-le. Primul a fost acordat pentru un henț, iar cel executat de Băluță a fost obținut de Varga.

După o pregătire bună vin firesc și aceste victorii, care ne dau moral bun pentru campionat. Am dat și goluri, am și ratat, am jucat bine. Nu ne gândim la cupele europene, ne gândim de fiecare dată la meciul următor. M-am pregătit bine, mă simt ca la 22 de ani. Îi aștept să revină și pe Curela și Ferfelea” a declarat Dacian Varga.

Sorin Cârțu și Emil Săndoi au folosit echipa: Brac – Marcu, Kay, Izvoranu, Sin – Manea (46 Luciano), Georgescu (69 Iuga), Băluță (59 Erikson), Varga – Herghelegiu, Ivan (63 Burlacu).

Miercuri, Craiova joacă ultimul amical în Antalya, contra moldovenilor de la Șeriff Tiraspol.

Publicat: 09 02. 2015, 20:13
Actualizat: 10 02. 2015, 14:09