Crăciunescu a dat verdictul! FCSB nu trebuia să primească penalty în marele derby cu Dinamo. Reacția fostului mare arbitru

Ion Crăciunescu, fost arbitru internaţional, i-a contrazis pe susţinătorii FCSB-ului care considerau că în minutul 70 al duelului cu Dinamo, după un fault asupra lui Harlem Gnohere, trebuia să se acorde lovitură de pedeapsă.

Crăciunescu apreciază că centralul Istvan Kovacs trebuia să sancţioneze faza, dar să dea fault în atac şi lovitură liberă pentru Dinamo. „El a considerat că a fost atac la minge. E o fază foarte grea, nu se vede bine. Haideţi să vedem cine pe cine loveşte, cine pe cine atacă. Gnohere se vaită, dar el se duce cu piciorul deasupra, direct pe piciorul adversarului.

Decizia corectă aici era lovitură liberă pentru Dinamo, dacă oprea jocul. El a considerat că a fost o luptă corectă pentru minge”, a zis Ion Crăciunescu la Digi Sport, la finalul derby-ului.

Derby-ul dintre FCSB şi Dinamo disputat sâmbătă pe Arena Naţională s-a încheiat la egalitate, 1-1. Partida a făcut parte din etapa cu numărul 12 a Ligii 1. Oaspeţii au deschis scorul în urma unei faze fixe. Denis Ciobotariu a marcat cu capul, după un corner executat din partea dreaptă de căpitanul Dan Nistor. FCSB a ieşit mai mult la joc, a început să domine partida şi a restabilit egalitatea în minutul 28. Florinel Coman a marcat cu un şut din interiorul carerului, la colţul lung, după mai multe driblinguri ale lui Florin Tănase.

După această remiză, cele două rămân pe locurile 9 şi 10 în clasament. FCSB are 15 puncte, iar Dinamo cu unul mai puţin, 14.

Publicat: 06 10. 2019, 13:55