Costel Enache a ajuns în play-off și a schimbat obiectivul „din mers”. Care e situația lui Alibec

Fericit după victoria echipei sale, Astra, de pe terenul Craiovei, scor 2-1, antrenorul giurgiuvenilor, Costel Enache, a lăudat jocul echipei sale de pe tot parcursul partidei, în ciuda faptului că oltenii au dominat o mare parte din prima repriză:

Acesta a vorbit și despre situația lui Denis Alibec, care nu a făcut deplasarea cu echipa Astrei la Craiova, din cauza unei accidentări: „E un mediu în care fotbalul este la el acasă. Public, stadion frumos și două echipe bune pe teren astăzi. Nu am dormit, sunt mulțumit de jocul făcut de băieți în prima repriză. Am sperat și o să sperăm până la capăt. La noi limita e insensibilă, mergem până la capăt. Un meci crâncen, un meci cu implicare, un meci deschis, de luptă. Ambele echipe au meritul pentru acest spectacol. Vreau să-i felicit pe jucătorii mei.

Trebuie să luăm lucrurile pas cu pas, nu putem să ne facem planuri pe termen lung dar lucrurile pe termen scurt sunt foarte clare pentru noi. Încercăm să ajungem adversarul din fața noastră. Eu cred că obiectivul de locul trei și a depăși adversarul din față este unul decent și realizabil. Am învățat să fiu atent la ce spun jucătorii. Trebuie să avem o confirmare din punct de vedere medical (n.r. – Alibec), trebuie să intre la antrenamente cu echipa”, a spus Costel Enache la Telekom Sport.

Cu 42 de puncte la finalul sezonului regular, Astra va începe play-off-ul cu 21 de puncte, la două în spatele Craiovei și la șase de liderul CFR Cluj.