Cornel Dinu îl pune la zid pe Dusan Uhrin după înfrângerea lui Dinamo cu FC U Craiova: „N-a găsit încă busola. Au fost multe ciudățenii în așezare”

Cornel Dinu l-a criticat pe Dusan Uhrin după înfrângerea de pe teren propriu cu FC U Craiova, scor final 1-2. Legendarul fost jucător consideră că antrenor a greșit total tactica, chiar dacă jocul nu a arătat rău în unele momente.

„Câinii” au deschis scorul în minutul 1 al duelului din etapa 4 a play-out-ului și s-au văzut învinși în ultimul al jocului, după reușita lui Andrea Compagno. În opinia lui „Mister”, Dusan Uhrin nu a găsit încă busola pentru mult dorita salvare de la retrogradare a formației din „Ștefan cel Mare”, astfel că emoțiile ar putea fi mari pe final de sezon.

Dinamo are șanse infime să se salveze direct și cel mai probabil va juca meci de baraj cu o formație din Liga 2 pentru a rămâne în primul eșalon.

Dusan Uhrin, criticat de Cornel Dinu după Dinamo – FC U Craiova 1-2

Cornel Dinu nu înțelege de ce Moura a fost utilizat fundaș stânga, Grădinaru în banda dreaptă, iar Morar a jucat atât de retras.

„Pentru mine a fost un meci greu de privit… Mai ales că, dacă reușea să câștige, Dinamo aducea Craiova în lupta pentru locurile de baraj. Numai că, din pornire, au fost multe ciudățenii în așezarea lui Dinamo, mă refer la folosirea lui Moura fundaș stânga, Grădinaru fundaș dreapta și Morar, paradoxal, retras și în niciun caz la nivelul lui Irobiso.

Irobiso a reușit să deschidă rapid scorul și a părut doar că poate fi un atacant periculos, nemaiavând decât o reluare periculoasă la o centrare a lui Bani în finalul primei reprize.

Dinamo continuă să joace fără busolă, Dusan Uhrin n-a găsit încă busola care să aducă echipa pe drumul spre victorie. Și, implicit, spre salvarea de baraj. Unde nu va fi deloc ușor, indiferent care va fi adversara”, a declarat Cornel Dinu pentru Fanatik.ro.

Publicat: 09 04. 2022, 09:42
Actualizat: 09 04. 2022, 09:43