Cornel Dinu îl demolează pe Gabi Torje după derby-ul Dinamo – FCSB 0-3: „Nu am înțeles de ce a fost adus! Un jucător total expirat, care arată, ca alură, mai mult ca un burger”

Cornel Dinu îl demolează pe Gabi Torje după Dinamo - FCSB arata ca un burger

FCSB a învins Dinamo, 3-0, în derby-ul etapei 23 a Ligii 1, golurile fiind marcate de Octavian Popescu (2), Ianis Stoica (75) şi Răzvan Oaidă (82).

Minutul 35 a fost important în acest meci. Torje a luftat în careul advers și a ratat ocazia de a egala, după care Răuță a fost eliminat, primind al doilea cartonaș galben.

Dinamo e penultima în clasamentul Ligii 1, cu doar 12 puncte, unul mai mult decât Academica Clinceni.

Cornel Dinu, un simbol al lui Dinamo, l-a criticat pe Gabi Torje pentru prestația modestă din meciul Dinamo – FCSB, 0-3.

Ce spunea Torje după înfrâgerea cu FCSB?

„FCSB n-a forțat deloc, profitând de lipsa de coeziune și de concepție de joc a lui Dinamo. Și nu mai vreau să spun, ca să nu-mi mai amintesc, de diferența clară de valoare la nivel individual, evidentă până și pentru un specialist ca Iuliu Mureșan.

Pentru mine este sugestiv minutul 35, când Torje… eu n-am înțeles deloc de ce a fost adus Torje la Dinamo… un jucător total expirat, care arată, ca alură, mai mult ca un burger. Și revin la minutul 35, la prima ocazie pe care a avut-o Dinamo, irosită de Torjeburger printr-un luft de la vreo șapte metri, inacceptabil nici la grupele de copii de 6 ani. După care s-a mai împiedicat în minge, în minutele 42 și 61.

Și acel luft epic al Torjeburgerului este urmat la faza imediat următoare de eliminarea Răuțului. Din acel minut, ratare plus eliminare, s-a rupt chiar totul. Echilibrul și așa precar. Repet, fără ca FCSB să fie nevoită să se întrebuințeze.

FCSB a câștigat la pas, pe niște greșeli puerile în zona careului de 16 metri, mă refer golul al doilea, la care Patriche era la vreo șapte metri de Ianis Stoica în momentul în care acesta a șutat, marca, probabil, firele rare de gazon de pe linia de 16 metri.

Și la fel, la golul al treilea, la cornerul din care a reluat Oaidă, vezi, Doamne, cel mai înalt jucător de la FCSB, are ditamai un metru și vreo 82 de centimetri, de lângă Ivanovski, care, după părerea mea dovedește că putea să facă față numai în războiul dintre Bosnia și Serbia, pe front, că de alergat, aleargă, mult și deseori fără rost, dar aleargă, cu altceva nu a impresionat cu nimic” a spus Cornel Dinu pentru Fanatik.

Publicat: 31 01. 2022, 09:46