Copos îi pregătește o „aroganță” lui Becali!** Jucătorul pe care Gigi l-a alergat cu sacul de bani, la un pas de Rapid

Dorin Goga ar putea reveni în Liga I la iarnă, dacă Timișoara și Rapid se înțeleg pentru un împrumut al atacantului pe șase luni. Principala condiție impusă de bănățeni și acceptată în principiu de George Copos este aceea ca giuleștenii să suporte tot salariul atacantului în acest interval.

Momentan, Rapid nu are decât un singur vârf împins care dă randament: Daniel Pancu. Dar cum „dublura” Cassio trece printr-un con de umbră prelungit, conducătorii alb-vișinii vor să facă tot posibilul pentru a-i crea o concurență puternică atacantului de 34 de ani, și vor să-l împrumute în pauza competițională pe Goga de la Poli Timișoara. Giuleștenii sunt dispuși să-i suporte salariul pe jumătate de an, adică 150.000 de euro, și să-i mai ofere în plus o sumă de bani jucătorului, pentru a-l convinge mai ușor să vină în București. Varianta este una pe placul atacantului, care ar accepta fără rețineri să joace din nou în Liga I.

Poate fi cumpărat din vară

Dacă mutarea s-ar face în pauza dintre tur și retur, Rapidul va avea și prima opțiune pentru un transfer definitiv în vară. Astfel, alb-vișiniii vor trebui să achite aproximativ un milion de euro, atât cât este prețul fixat pentru atacant, iar Timișoara să-și păstreze și 30 la sută dintr-un eventual transfer în străinătate. Totul se va concretiza însă, doar dacă Goga va da randamentul așteptat și mai ales dacă rapidiștii vor reuși să se califice în grupele Ligii Campionilor, moment în care echipa va trebui întărită, iar banii nu vor mai fi o problemă.

31 de goluri a reușit Goga în 107 apariții în prima Ligă

8 partide a evoluat Dorin în Europa în tricoul lui Poli Timișoara, înscriind și două goluri

1 gol a marcat Goga împotriva Rapidului, pe vremea când juca la „U” Cluj, într-un meci câștigat de „șepcile roșii” pe Giulești cu 2-1, în februarie 2008

Publicat: 12 11. 2011, 09:06
Actualizat: 12 11. 2011, 09:07