Contra bifează victoria, Viitorul lui Hagi se scufundă.** ‘Dublă’ Bokila: Petrolul – Viitorul 3-0

Mult entuziasm în tribune la Ploiești în prima repriză, dar puține realizări din partea elevilor lui Contra. De partea cealaltă, Viitorul s-a arătat destul de periculoasă, cu Alibec și Chitu în prim-planul acțiunilor. Cele două echipe au intrat la egalitate la pauză, iar Contra trebuia să schimbe.

Apaticul Mojica a fost înlocuit după pauză cu Marinescu, iar jocul s-a schimbat imediat. Pasă de efect a lui Marinescu și Hamza își trece în cont golul cu numărul nouă al sezonului. Petrolul a rezolvat meciul imediat prin Bokila. Atacantul a prins un șut de zile mari chiar în fața părinților lui, aflați în tribune. Finalul îi prinde pe suporteri cântând fără oprire, iar pe jucătorii lui Contra atacând în valuri. Golul trei a căzut din gheata aceluiași Bokila, care reușește dubla după al doilea assist al lui Marinescu.

UPDATE: ECHIPELE DE START

PETROLUL: Bornescu – Achim, Geraldo, Manasse, Guilherme – Hoban, Mojica – Boudjemaa, Morar, Hamza – Bokila
Rezerve: Hamutovski, Neag, Grozav, Mustivar, Renan, Cristescu, Marinescu
Antrenor: Cosmin Contra

VIITORUL: Buzbuchi – Toșca, Larie, Bejan, Mladen – Benzar, Lazar – Chițu, Dică, Târnovan – Alibec
Rezerve: Vâtcă, Cristocea, Rusu, Puțanu, Cârstocea, Vaștag, Nikolov
Antrenor: Cătălin Anghel

Arbitri: Istvan Kovacs, Miclos Nagy, Alexandru Cerei