Contra a ‘TURBAT’ și a terminat meciul cu Astra în tribună!** „Nu e posibil ca un arbitru de Ligă să facă așa ceva!” Cum explică ‘Guriță’ ce s-a întâmplat

Cosmin Contra nu a avut nevoie de mult timp pentru a se readapta la  realitățile fotbalului românesc și nu a reușit să termine meciul cu Astra pe banca tehnică a Petrolului.

Tehnicianul prahovenilor a fost eliminat de centralul Ovidiu Hațegan pentru proteste, în minutul 77 al partidei de la Giurgiu, într-un moment în care gazdele conduceau cu 1-0.

Ce s-a întâmplat? Atacantul congolez cu naționalitate olandeză al Petrolului, Jeremy Bokila, a reușit să înscrie, însă Hațegan a anulat reușita pentru un presupus fault al acestuia la Valerică Găman. Contra a protestat vehement, iar centralul i-a făcut semn să meargă în tribună. Reluările au arătat însă că Hațegan a greșit, iar reușita ar fi trebuit să fie validată.

Eu cred că am fost aproape de victorie în această seară. Am avut o primă repriză excelentă, am dominat jocul de la un capăt la altul. Nu am băgat-o în poartă și știam că Astra ne poate face probleme la fazele fixe. Ne-au dat gol din corner, dar echipa a avut puterea să revină.

M-am enervat pentru că nu e posibil să ni se anuleze un gol valabil pentru un fault pe care doar arbitrul l-a văzut. Nu se poate ca un arbitru de Champions League să fluiere așa ceva.

Mai avem și noi ieșiri. Suntem oameni și eu cred că va fi ultima dată când am fost dat afară. Nu îmi place asta, dar s-a întâmplat totul la poarta unde eram și eu și am văzut clar. Nu s-a întâmplat nimic acolo„, a declarat Cosmin Contra la finalul partidei.

Publicat: 10 11. 2012, 20:52
Actualizat: 10 11. 2012, 21:57