Contra a ieșit la atac! Declarații foarte tari ale lui „Guriță” după 0-1 în Gruia: „George Găman – Dinamo 1-0! CFR mereu a fost ajutată din toate părțile când a luat titlul”. Cerere specială pentru Ligă: „Să nu-i mai delege!”

UPDATE | Atacul lui Contra a continuat și la conferința de presă, dar de această dată și CFR a fost lovită de cuvintele antrenorului. Inflamat de penalty-ul din care a pierdut partida, „Guriță” a insinuat că CFR a avut parte de susținere din „toate părțile” în anii în care a luat campioantul (2008, 2010, 2012):  „Mereu CFR-ul a avut ajutor din toate părțile atunci când a avut proiecte mari, cu investiții. Așa s-a întâmplat mereu când au luat titlul. CFR e foarte favorită. Vreau să-l felicit pe Dan Petrescu, e prietenul meu. CFR e cea mai favorită la titlu și peste FCSB și peste toată lumea”, a declarat Contra.

Dinamo a pierdut dintr-un penalty meciul din Gruia, împotriva CFR-ului, scor 0-1, iar la finalul partidei Cosmin Contra s-a abținut cu greu să nu lovească în brigada care a arbitrat în Gruia.

Cosmin Contra a dat vina pe centralul partidei, George Găman, pentru penalty-ul acordat în minutul 37, atunci când acest ar fi văzut un henț la Ionuț Nedelcearu. Antrenorul l-a întrebat imediat pe tușierul partidei dacă el este cel care a hotărât faza, dar răspunsul a fost negativ, astfel Contra l-a judecat pe Găman: „Nu am ce să comentez, pentru că dacă mă apuc să vorbesc nu mai stau pe bancă un an de zile. Domnul Șovre (n. red – Octavian Șovre, arbitrul asistent de pe partea pe care s-a petrecut faza) mi-a spus că nu e penalty. Să-mi spună domnul Găman cum a văzut penalty-ul. Dacă el vede tot, atunci e super arbitru. Am fost echipa mai bună, dar o decizie controversată a influențat meciul. A doua repriză am vrut să egalăm, am avut multe ocazii, dar nu s-a putut. După aspectul jocului, mi se par lucrurile altfel de cum au fost pe teren. Am dominat o echipă a CFR-ului, la ea acasă, timp de 90 de minute. O decizie a domnului Găman a influențat scorul. Eu consider Găman –  Dinamo 1-0. Mi s-a spus și mie înainte de acest meci că avem o istorie neagră cu acest arbitru, de acum o să zic că nu vreau să mă mai arbitreze acest arbitru. Cer Ligii să nu-i mai delege pe Găman și Șovre la meciurile noastre!”, a declarat Contra la Dolce Sport.

Dinamo va întâlni pe teren propriu CSM Poli Iași, în următoarea etapă, astfel că „Guriță” încearcă să-și stabilizeze echipa cât mai repede: „Încercăm, după acest efort, să ne recuperăm în 48 de ore, pentru că duminică avem un meci greu cu Iași. Ne va aștepta un meci la fel de greu”, a adăugat antrenorul.

Publicat: 10 08. 2017, 23:36
Actualizat: 10 08. 2017, 23:37