Concordia – FC Voluntari 1-2. Încă o victorie la „colecție” pentru Cristiano Bergodi. Gazdele, la prima înfrângere din acest play-out

Concordia Chiajna – FC Voluntari 1-2 (Mousa 77/ Ricardinho 28, Deac 75)

Echipele de start:

• Concordia: Râmniceanu – Bărboianu (Ropotan 46), Meira, A. Marc, Cadamuro, Ivanovici, Gorobsov, A. Radu – Iloki, Mousa, Bawab
  • Rezerve: Caparco, Fota, Grădinaru, Alexe, Ivanovici, Koutroumbis
  • FC Voluntari: Vâtcă – Ricardinho, Hodorogea, Armaș, A. Vlad – Răuță, Signorelli – I. Gheorghe, Laidouni, Gadze (Deac 73) – Tudorie
  • Rezerve: Miterv, Russo, G.Deac, Pârcalabu, Balaur, Căpățână, A. Bălan

Minutul 90+4: Final de meci! Gazdele au căutat golul egalizator în ultimele minute ale partidei, dar elevii lui Bergodi s-au apărat exemplar și au reușit să plece cu toate cele trei puncte de pe terenul „rivalei” din Ilfov.

Minutul 77: GOOOOOOL Concordia! Mousa primește o centrare în careu și reia cu capul la colțul lung, fără nicio șansă pentru Vâtcă.

Minutul 75: GOOOOOOL FC Voluntari! Ion Gheorghe centrează în careu, Meira respinge și mingea ajunge la Deac, care îl execută pe Râmniceanu cu un șut imparabil la colțul scurt.

Minutul 66: Vâtcă este eroul Voluntariului! Gorobsov centrează în careu, Marc reia cu capul, dar goalkeeper-ul oaspeților respinge în corner.

Minutul 54: Încă o ratare pentru Tudorie! Decarul Voluntariului trimite puțin pe lângă poarta din poziție ideală. Râmniceanu, fără replică.

Minutul 46: S-a reluat jocul și Voluntari a început în forță! Laidouni combină perfect cu Gadze, francezul este servit perfect în careu dar nu poate relua cu capul în poarta lui Râmniceanu.

Minutul 45: Pauză!

Minutul 28: GOOOOOOOL FC Voluntari! Fază perfectă a elevilor lui Bergodi! Tudorie primește o pasă excelentă de la Signorelli în careu, pasează către Ricardinho în centrul careului iar acesta nu iartă din fața porții goale.

Minutul 21: A venit și replica Voluntariului! Gadze trage pe jos spre poarta lui Râmniceanu,dar nu-l poate învinge și tabela rămâne intactă.

Minutul 17: Ocazie mare pentru Concordia Chiajna! Mousa scapă singur cu Vâtcă, dar trage slab cu piciorul stâng și veteranul din poarta Voluntariului respinge.

Minutul 1: A început partida de la Chiajna. Duelul poate fi decisiv pentru salvarea de la retrogradare. Ambele echipe au doar varianta victoriei: gazdele au 11 puncte, sunt pe ultimul loc în playout, iar elevii lui Bergodi au 17 puncte, fiind pe poziția a cincea în clasament.

„Întâlnim Concordia, este primul meci după două victorii și trebuie să ne gândim foarte bine la acest meci. Concordia a început să joace de când și-a schimbat antrenorul, se vede asta și am tot respectul pentru această echipă. Suntem într-o perioadă foarte bună, dar fotbalul te pedepsește când ești cu nasul pe sus, cand ești arogant. Mi-e și frică de acest meci. Frică între ghilimele”, a declarat antrenorul celor de la FC Voluntari, Cristiano Bergodi.

• 89 de meciuri a strâns Adrian Falub în Liga 1 pe banca a patru echipe (U Cluj 2007-2008, 2014-2015; Unirea Alba Iulia 2009-2010; FCM/ASA Tg. Mureș 2010-2011, 2014-2015; Concordia 2015-2016, 2018-2019), 19 încheiate cu victorii și 28 cu remize.
  • Cristiano Bergodi a ajuns la 106 meciuri pe bancă în Liga 1 (FC Național 2005-2006; CFR Cluj 2006-2007; Rapid 2007-2008, 2014-2015; Poli Iași 2008-2009; FCSB 2009-2010; ASA Tg. Mureș 2015-2016; FC Voluntari 2018-2019), fiind al doilea tehnician străin care a depășit bariera celor 100 de partide. 47 dintre aceste jocuri s-au încheiat cu victorii, 29 la egalitate și 30 cu înfrângeri.
  • – Cea mai bună clasare: locul 3 cu CFR Cluj în sezonul 2006-2007.
  • Adrian Falub vs Cristiano Bergodi: două jocuri – două victorii Bergodi. (sursa: LPF)
Publicat: 31 03. 2019, 16:56
Actualizat: 31 03. 2019, 16:57