Concordia Chiajna – Kyran Shymkent, scor 1-0, într-un meci amical jucat în Antalya

Concordia Chiajna a câștigat, luni, meciul amical cu formația kazahă de ligă secundă Kyran Shymkent, scor 1-0, în cadrul cantonamentului din Antalya, Turcia.

Marian Cristescu a adus prima victorie a ilfovenilor în partidele de verificare din Turcia, marcând în minutul 78 după o fază creată de Ovidiu Herea. Fostul rapidist a ratat și al doilea penalty în Antalya. Deși initial a înscris, arbitrul a cerut repetarea loviturii de la 11, iar Herea a trimis puțin pe lângă poartă. Faza s-a petrecut în minutul 85, după lovitura de pedeapsă obținută de către Ștefan Bărboianu.

Concordia a început în formula: Drăghia, Asanache, Albu, Feussi, Fota, Ciobanu, Răsdan, Grădinaru, Roșu, Ovidiu Marin (Rogoveanu 35′), Pena. După pauză au mai evoluat: Voicu, Bărboianu, Tincu, Dobrosavlevici, Costin, Cristescu, Herea și Bucurică.

Concordia Chiajna se află într-un stagiu de pregătire în Antalya, în perioada 16-26 ianuarie, și va mai disputa un meci amical, pe 25 ianuarie, cu Beroe Stara Zagora, ocupanta locului opt în prima ligă din Bulgaria. În precedentele meciuri de verificare, ilfovenii au remizat cu Neftchi Baku (locul trei din Azerbaidjan), scor 1-1, și cu Kuban Krasnodar (ocupanta locului 5 din campionatul Rusiei), tot 1-1.

După 21 de etape din Liga 1, Concordia Chiajna se află pe locul 12 al clasamentului, cu 17 puncte.

Publicat: 23 01. 2017, 20:55
Actualizat: 23 01. 2017, 20:56