Concordia Chiajna – Juventus București 2-1. Oaspeții au condus la pauză, dar Prepeliță și Pena au întors soarta partidei

Concordia Chiajna – Juventus București 2-1 (Prepeliță 69, M. Pena 76 / F. Ștefan 27)

• Concordia: Caparco – Patache, Albu, Marc, Fota – Babic, Prepeliță – T. Bawab, M. Cristescu, Bumba – Batin
  • Rezerve: Vitkauskas, Bucșa, Bărboianu, Nivaldo, Enza-Yamissi, R. Deaconu, M. Pena
  • Juventus: Drăghia – Kardes, Walace, Leca, F. Ștefan – Băjenaru, G. Simion, V. Gheorghe – S. Drăghici, R. Elek, Rabei
  • Rezerve: Gavrilaș, C. Petre, A. Ciolacu, Balgiu, V. Nicoară, C. Ciobanu, M. Constantinescu

Mn. 90+3 Final de meci. Chiajna s-a impus cu 2-1, după ce a fost condusă la pauză, reușind să obțină primul succes din playout. Ilfovenii au ajuns la 19 puncte, în timp ce Juventus rămâne pe ultimul loc, cu 13 lungimi.

Min. 76 GOL Concordia! Nivaldo a scăpat singur cu Drăghia, a reluat la colțul lung, portarul oaspeților a respins în lateral, dar Pena a venit lansat și a împins balonul în plasă pentru 2-1. Jucătorii introduși la pauză de Ion Moldovan au făcut diferența în partea secundă.

Min. 69 GOL Concordia! Prepeliță a reluat la colțul lung dintr-o lovitură de colț, Drăghia a respins în primă fază, dar mijlocașul venit în iarna trecută a revenit și a punctat pentru 1-1.

Min. 46 S-a reluat jocul! Ion Moldovan a operat două schimbări: au intrat Pena și Nivaldo, au ieșit Batin și Bumba.

Min. 45 Pauză la Chiajna. La acest scor, oaspeții de la Juventus urcă pe loc de baraj, la egalitate cu ACS Poli Timișoara și Concordia Chiajna. Formația din Colentina are însă un golaveraj mai bun decât celelalte două, în playout.

Min. 27 GOL Juventus! Florin Ștefan a trecut de Patache și Albu, după care a ajuns în marginea porții, de unde l-a executat pe Caparco cu un șut violent care s-a oprit în plasa laterală, aproape de vinclu.

Min. 18 O nouă șansă pentru oaspeți! Drăghici l-a păcălit pe Fota, a șutat violent la colțul scurt, dar Caparco a respins din nou. La faza antreioară, gazdele au reclamat un henț în careul lui Juventus, dar centralul Cătălin Popa a făcut semn că jocul poate continua.

Min. 7 Leca a reluat cu capul din centrul careului, sub bara tranversală, dar Caparco a fost la post și a respins în ultimul moment.

Min. 1 A început partida de la Chiajna!

Juventus și Concordia deschid ziua de duminică în Liga 1, ambele venind după câte un eșec în etapa precedentă. Ilfovenii n-au înregistrat niciun succes în playout, în timp ce formația din Colentina poate evada de pe ultima poziție, în cazul unui succes la Chiajna. Gazdele ocupă locul de baraj în acest moment, fiind la egalitate cu ACS Poli Timișoara. Juventus e la o distanță de trei puncte de cele două echipe, în timp ce Gaz Metan ocupă primul loc retrogradabil, cu 15 puncte.

Publicat: 15 04. 2018, 14:57
Actualizat: 15 04. 2018, 14:58