Clujul a doborât reduta Unirii!

Încă din debut, meciul de la Cluj a fost unul disputat. CFR și Unirea au plimbat mingea între cele doua porți, fără a crea însă și prea multe momente importante. Cea mai importanta ocazie a primei reprize a venit la poarta lui Stancioiu, culmea, chiar în momentele în care campionii reușiseră să treacă la timona jocului. Portarul clujean a respins greșit la o centrare a lui Mara, dar Onofraș și Bilașco nu au reușit să profite (‘31). Totuși, aproape de gol a fost și CFR-ul, la un șut al lui Trică ce a trecut puțin pe lângă bara porții ialomițene (‘43).

O schimbare majoră în jocul clujenilor s-a produs imediat dupa ieșirea de la vestiare. Elevii lui Trombetta s-au instalat în jurul careului lui Arlauskis chiar din startul reprizei secunde. Și au lovit bara prin Trică (‘47) într-o avancronică a deschiderii scorului ce a venit la reluarea din voleu al lui Yssouf Kone (‘52). Urziceniul a încercat să revină, însă a aruncat doar atacuri sterile asupra unei apărări ardelene care a cusut orice culoar spre propria poarta. Ba chiar, tot oaspeții au fost cei care au tremurat. Kone (‘61) și, din nou, Trică (‘63) au ratat ocazii bune de a majora scorul.

Tabela a rămas însă la 1-0 până la ultimul fluier al arbitrului Balaj. Îndeajuns pentru o victorie de moral pentru CFR înaintea meciului din Liga Campionilor împotriva celor de la Bordeaux. De partea cealalta, Unirea ajunge la cea de-a doua înfrangere în deplasare din acest campionat.