Clujenii au viitor: au reușit prima victorie din campionat! U Cluj – Viitorul 3-1!

„Șepcile roșii” au scăpat de povara ultimei poziții din clasament după 3-1 cu Viitorul Constanța.

Meciul a început perfect pentru clujeni, care se mișcă impecabil în teren: un schimb de pase în trei rezultă într-o pasă bună a lui Borza spre Lemnaru, care finalizează singur cu portarul (13) . După alte zece minute Lemnaru pozează în erou și plasează la colțul lung prin voleu o minge venită de la Bucșă: 2-0. Tot vârful clujului e aproape apoi de golul sezonului, dar foarfeca sa laterală ratează de puțin colțul lung (29). Dică arată că mai are execuțiile la el, dar Veselovsky îi refuză un euro-gol (45).

Două goluri în prelungiri

În repriza a doua jocul pare să se calmeze și intră în sfera hazardului. Buzbuchi e aproape să scape în poartă o minge centrată slab de Bucșă, dar o respinge în final de pe linia porții (58). Îi urmează de cealaltă parte Ninu, care îi pune pe tavă un balon lui Băluță, însă acesta nimerește bara (60). Încercările de a ajunge la poartă ale oaspeților se dovedesc a fi deșarte, iar clujenii reușesc un contraatac școală: Lemnaru îi pasează lui Borza, care scapă singur și marchează (90+2) pentru 3-0. Cârstocea trage apoi senzațional la vinclu de la distanță (90+4), dar victoria nu le mai poate scăpa ardelenilor.