Claudiu Petrila îi dă peste nas lui Dan Petrescu! A marcat un gol superb pentru Sepsi chiar de ziua lui | VIDEO

Adrian Mihai Petrila (S), de la Sepsi OSK reactioneaza dupa e a inscris un gol in timpul meciului de fotbal contra echipei AFC Hermannstadt din etapa a X-a a Ligii 1, disputat pe stadionul Municipal din Sfantu Gheorghe, sambata, 7 noiembrie 2020. ALEX NICODIM / MEDIAFAX FOTO

Claudiu Petrila, mijlocașul împrumutat de la CFR Cluj la Sepsi Sfântu Gheorghe, a înscris pentru noua sa echipă chiar în ziua în care a împlinit vârsta de 20 de ani, în meciul contra lui Hermannstadt, scor 1-1.

Cele două formații s-au întâlnit în etapa a zecea din Liga 1, pe Stadionul Municipal din Sfântu Gheorghe.

Claudiu Petrila și-a făcut cel mai frumos cadou pe care și-l putea face un fotbalist de ziua lui de naștere.

Claudiu Petrila, gol pentru Sepsi chiar de ziua lui

Claudiu Petrila, jucător lăsat de cele mai multe ori pe banca de rezerve de către Dan Petrescu la CFR Cluj, a reușit să deschidă scorul în minutul 59. Acesta a șutat puternic din marginea careului, a lovit bara și mingea a intrat în poartă. Claudiu Petrila a marcat astfel primul său gol pentru Sepsi Sfântu Gheorghe.

Mayoral i-a stricat însă rapid sărbătoarea tânărului fotbalist. Acesta a marcat în minutul 61 și a restabilit egalitatea la Sfântu Gheorghe.

Totuși, antrenorul Leo Grozavu nu l-a lăsat pe Claudiu Petrila să termine partida pe teren. În minutul 66, acesta a fost înlocuit cu Marius Ștefănescu.

Claudiu Petrila, golul victoriei pentru CFR Cluj în prima etapă

Claudiu Petrila a fost decisiv în primul meci al lui CFR Cluj din noua ediție a Ligii 1. Acesta a marcat golul de 2-1 în partida cu Academica Clinceni, din prima etapă

„Sunt foarte fericit. Este primul gol în Liga 1 și mă bucur, mai ales că a venit într-un moment greu pentru echipă. Aveam nevoie de acest gol și pentru mine, și pentru echipă. Acum am mai multă încredere. Mister mi-a zis să intru bine, cu curaj. Dacă o am, să o dau în poartă şi din fericire a intrat.

Sincer, depinde doar de mine (n.r. să primească mai multe șanse). Este foarte greu să joc titular, concurența este mare”, a spus Claudiu Petrila, imediat după victoria la limită cu Academica Clinceni.

• 2 goluri a marcat Claudiu Petrila în acest sezon al Ligii 1, unul pentru CFR Cluj și unul pentru Sepsi.
  • 15 meciuri a jucat Claudiu Petrila Pentru CFR Cluj în sezonul trecut al Ligii 1.
  • 250 de mii de euro este cota de piață a lui Claudiu Petrila, potrivit site-ului de specialitate Transfermarkt.com.
Publicat: 07 11. 2020, 18:31
Actualizat: 07 11. 2020, 22:22