Clau-coach rămâne neînvins!** Chiajna – „U” Cluj 0-0

Concordia și „U” Cluj au terminat la egalitate, 0-0, un meci lipsit de spectacol. Prima decizie a antrenorului Claudiu Niculecu a fost să-l scoată din lot pe jucătorul Claudiu Niculescu.

Pe scurt, „Clau-gol” a fost trimis în tribună de „Clau-coach”. La Chiajna era al treilea meci din noua carieră a fostului atacant. „Lunetistul” „condamnat” la costum pe neașteptate de patronul său, având bilanțul pe pozitiv: un egal și o victorie.

Claudiu în varianta fără număr pe spate își roade buzele ca înaintea executării unei lovituri libere. Începe meciul împarțind câte un „bravo” răgușit pentru „Gică” Cristea și Gicu Grozav, iar ultimul chiar îl merită. Face o acțiune perfectă pe partea stânga, centrează cu o precizie ce poate fi calculată cu bolobocul pentru fruntea lui Cristescu, iar fostul brașovean trimite cu o lovitură de cap în bară. Era minutul 6 și Claudiu scotea mâinile din buzunare pentru a-i aplauda pe cei ce în postere încă îi sunt colegi. A fost singurul motiv de optimism din prima repriză pentru cel mai tânăr antrenor din Liga 1.

Peste 20 de minute, Niculescu se rupe din nou din poza de antrenor și scoate iar mâinile din buzunare. De data asta nu a mai aplaudat pe nimeni și le-a trecut metodic prin cap la ocazia lui Rocha. În loc să înscrie din șase metri, brazilianul Chiajnei ne dă motiv să credem că antrenorul Niculescu are noroc. Pauză, 15 minute de pedagogie pentru Clau-gol, iar apoi alte 45 pentru a rămâne neînvins Clau-coach.

La reluare urmează o jumătate de oră de amorțeală pe teren și de concluzii în tribune: ” Niculescu fotbalistul era mai spectaculos decât Niculescu antrenorul. În plină practică pentru a-și câștiga porecla de „Mister”, Claudiu pare mai atent să nu încaseze decât să marcheze, în timp ce de partea cealaltă, familia Reghecampf a conceput echipa pentru contraatac. 0-0, iar Claudiu Niculescu rămâne neînvins în cariera de antrenor.

ECHIPELE DE START:

Concordia: Niță, Muzac, Adi Rocha, Ad. Popa 1, Ad. Popa 2, Viorel Dinu, Alex Dos Santos, Haubert Giulerme, Mamele, Doru Bratu, Lucian Filip
Rezerve: Gospodinov, Vlad Munteanu, Krumov, Adi Mihalcea, Lanchev, Ilie Iordache, Roberto Iancu

„U” Cluj: Bornescu, Achim, Szukala, Galamaz, Mendy, Cojocnean, Hoban, Marian Cristescu, Adrian Cristea, Marinescu, Grozav
Rezerve: Boșneag, Pele, Abrudan, Morar, Drăghici, Tony, Dorinel Popa