Ciocoiu îi avertizează pe steliști: „Turcii te sufocă!”

Beșiktaș a fost ultima formație din Istanbul care a cunoscut gustul înfrângerii în Ghencea, în 2004, scor 2-1. Marcatorii de atunci pentru roș-albaștri: Neaga și Ciocoiu. Primul va fi în lot și diseară, celălalt le va ține pumnii bucureștenilor din fața televizorului.

Mai ții minte meciul cu Beșiktaș de acum patru ani?
Normal, mai ales că a fost jocul care a marcat revenirea mea în cupele europene, mai precis în Cupa UEFA. Țin minte că am învins lejer. Neaga a deschis scorul după 3 minute, apoi am înscris și eu până la pauză, iar Beșiktaș a redus din diferență abia pe final, în minutul 87.

Crezi că Steaua va trece la fel de lejer de Galata acum?
Șansele de calificare sunt egale. Important este ca Steaua să nu primească gol la Istanbul. Dacă va reuși să marcheze, va fi cu atât mai bine. Trebuie însă să îi avertizez pe cei de la Steaua că nu este ușor pentru un atacant să înscrie împotriva echipelor turcești, deoarece fac un marcaj sufocant.

Care sunt atuurile Stelei?
Steaua este foarte bună pe contraatac. Cu siguranță, cei de la Galatasaray vor ataca. Steaua are jucători de viteză, care pot surprinde defensiva adversă!

Punctele forte ale turcilor…
Publicul fantastic. Va fi o atmosferă incendiară pe „Ali Sami Yen”! Turcii sunt de-a dreptul fanatici și știu să-și poarte echipa spre victorie.

Dacă Steaua va rata accederea în grupele Ligii, va fi o tragedie?

Am mare încredere că Steaua se va califica. Trebuie să gândești pozitiv. Steaua a demons-trat de-a lungul istoriei că se mobilizează foarte bine în meciurile decisive. Sunt convins că așa se va întâmpla și acum.

Vrea să preia șefia unui club!

La doar 33 de ani, Cristi Ciocoiu va fi numit în această săptămână președinte executiv al clubului din Liga a II-a, Știința Bacău. „Sunt în negocieri, dar până nu e nimic sigur, nu îmi place să spun mai multe lucruri. În două-trei zile se va rezolva totul”, a spus Ciocoiu. Fostul atacant al Stelei și al Bacăului își vede astfel visul împlinit. După ce a agățat ghetele în cui, Ciocoiu și-a dorit enorm să preia frâiele unui club de fotbal, propunerea lui Iulian Capeti, patronul clubului băcăuan, venind la timp.

8 trofee a câștigat Ciocoiu la Steaua: trei titluri, trei Cupe ale României și două Super-Cupe

3 de goluri a marcat Ciocoiu pentru Steaua în 126 de partide

"Steaua a însemnat pentru mine foarte mult. Publicul din Ghencea este fenomenal și cred că va avea un cuvânt greu de spus în retur" – Cristi Ciocoiu, fost atacant Steaua

Publicat: 12 08. 2008, 22:48
Actualizat: 13 08. 2008, 12:38