Ciobotariu se află într-o postură delicată!** Ce improvizații e nevoit să facă la Vaslui

Cu cinci victorii în acest start de campionat, Dinamo speră să continue seria bună și pe terenul lui FC Vaslui. Pentru asta, Liviu Ciobotariu pare dispus să-l surprindă pe Viorel Hizo. Oricum, tehnicianul roș-albilor era obligat să facă unele improvizații din cauza problemelor de efectiv cu care se înfruntă.

Plecarea lui Torje la Udinese, neacoperită de conducere, dar și indisponibilitățile lui Pulhac și Alexe îl pun pe Ciobotariu într-o postură delicată. În plus, nici Scarlatache nu are șanse prea mari să joace, fiind nerefăcut după o accidentare, iar singurul lucru pozitiv îl reprezintă venirea lui Luchin. În aceste condiții, antrenorul dinamovist va improviza serios la Vaslui, însă va forța și o surpriză, anume titularizarea lui Țucudean.

Forma lui „Țucu” l-a convins

Chiar dacă nu e bătută în cuie, o decizie urmând a fi luată după antrenamentul tactic din această dimineață, apariția internaționalului de tineret din primul minut nu ar fi surprinzătoare. Țucudean tocmai a marcat pentru naționala de tineret în meciul cu Letonia (2-0), dar a arătat o poftă de joc deosebită și la Dinamo, în puținele minute disputate. Titularizarea acestuia alături de Marius Niculae, golgheterul Ligii I, îl obligă pe Ciobotariu să-l mute pe Dănciulescu în linia mediană ca mijlocaș ofensiv.

Rus, în locul lui Torje

Dinamo are probleme și cu linia de fundași, acolo unde Scarlatache nu are șanse mari să joace, fiind nerefăcut. Astfel, pe banda dreaptă e posibil să apară Luchin, iar Laurențiu Rus să fie folosit ca mijlocaș dreapta. Nici în banda stângă lucrurile nu sunt clare, pentru că acolo Diabate și Mușat au șanse egale pentru a fi titularizați.

24 de minute a jucat Țucudean în primele 5 etape, fiind folosit în doar trei meciuri

2 goluri a marcat atacantul pentru Dinamo în campionat și tot atâtea pentru naționala de tineret

Vaslui l-a transferat ieri pe Nicolae Stanciu (18 ani) de la Unirea Alba Iulia, pentru următoarele cinci sezoane. Vedeta naționalei U19 a costat 250.000 de euro

CFR Cluj are prima șansă la victorie în deplasarea de la Galați, conform bet-at-home.com. Clujenii au primit cota 2.35, gazdele 2.75, în timp ce un egal are cota 3.00

FC Vaslui este favorită în meciul cu Dinamo la bet-at-home.com, elevii lui Hizo au 2,30, iar dinamoviștii 2,70. Pentru semnul X, cota este de 3,15

Publicat: 09 09. 2011, 09:19
Actualizat: 09 09. 2011, 09:21