Ciao, ciao, Conceicao! Portughezul pleacă după un meci pierdut în 4 minute, prin două gafe enorme ale lui Andrei Mureșan. CFR-Viitorul 1-2. Cronica meciului

Toni Conceicao s-a aflat în multe momente grele la CFR, dar la o situație stânjenitoare ca cea de la meciul cu Viitorul nu se putea gândi. Noul antrenor, Juan Jose Maqueda, a fost la hotelul unde era cazată CFR în dimineața meciului, s-a întreținut cu Baptista și toată echipa știa ce avea să se întâmple.

Conceicao nu și-a dat demisia însă și a luat loc pe bancă, la meciul cu Viitorul, dar parcă nimeni n-a mai avut chef de fotbal în Gruia. Scaunele goale, un Conceicao dezamăgit și jucători lipsiți de motivație. Acestea au fost urmările eliminării rușinoase cu Dudelange. Chiar și așa, Păun putea să facă 1-0, dar șutul său a lovit bara (17). Viitorul s-a prins că este un moment bun să câștige la Cluj și a început să forțeze. Mățan l-a ridiculizat pe Peteleu, dar Fernandez a respins cu piciorul (24). Înainte de pauză, Hațegan a refuzat să acorde penalty la tragerea evidentă de tricoul al lui Djokovic la Mladen (45+2).

Cadou de la Achim

Conceicao avea să primească însă un cadou de rămas bun. Buzbuchi a ieșit pe sub  minge la un corner, Achim a respins greșit la Păun și centrarea acestuia a fost trimisă în poartă de Țucudean (54). Fostul atacant al Viitorului nu s-a bucurat la gol. Hagi s-a supărat însă și l-a schimbat pe Achim după vreo 10 minute. După reușita CFR-ului jocul a devenit plictisitor.

Andrei Mureșan, împotriva propriei echipe

Nu s-a terminat însă 1-0, pentru că și-a intrat în rol Andrei Mureșan. În 5 minute, acesta le-a dat victoria celor de la Viitorul. Mai întâi a comis o greșeală enormă. A trimis neglijent chiar în picioarele lui Voduț, iar acesta l-a lobat pe Fernandez de la 40 de metri (86). Apoi, nefericitul Mureșan avea să-l împierdice pe Voduț în careu. S-a dictat penalty și Ianis Hagi a făcut 1-2 (90+1). Un final cât se poate de urât pentru Conceicao. Primul meci pierdut de portughez în campionat și se pare că s-a terminat încă o aventură pentru el la CFR. A avut 3 victorii și 2 egaluri și un eșect în campionat, dar eliminarea cu Dudelage i-a fost fatală. De mâine portugheza nu va mai fi la modă în Gruia. Spaniola va fi la putere.

Publicat: 02 09. 2018, 20:33
Actualizat: 02 09. 2018, 21:11