Chipciu, ‘MUST HAVE’ pentru un GIGANT din Ligue 1!** Cum „repară” francezii o ‘nedreptate’ făcută României

Parcursul excelent reușit de Steaua în acest debut de sezon nu rămâne fără urmări pentru cei din Ghencea. Mai mulți dintre jucătorii lui Reghecampf continuă să fie atractivi pe piața europeană, iar unul dintre cei mai curtați în ultimul timp pare să fie Alex Chipciu.

Mijlocașul, care a prins câteva minute în victoria naționalei din Turcia, ar putea fi titular cu Olanda, în derby-ul de marți, de pe National Arena.

Francezii anunță interesul lui OM pentru Chipciu. Stelistul i-ar putea lua locul la Marseille lui Loic Remy, coșmarul recent al naționalei.

„Chipciu are 4 goluri în 18 meciuri în acest debut de sezon și un gol în cele șase meciuri jucate pentru națională. OM este în fața unei posibile despărțiri de Andre Ayew, iar românul poate fi o bună soluție”, scriu cei de la footmarseille.com

Loic Remy este nimeni altul decât cel care l-a învins pe Pantilimon în minutele de final ale meciului jucat de România în Franța, în preliminariile pentru Euro 2012.

Remy a fost atunci la primul său gol în tricoul naționalei: „Este ceva magic”, a fost reacția lui Remy după golul marcat dintr-un offside acuzat de jucătorii lui Răzvan Lucescu. În cele din urmă, Franța a câștigat cu 2-0, după golul din prelungiri reușit de Gourcuff.