Chindia Târgoviște – UTA 1-1 | Echipa lui Laszlo Balint a egalat nesperat în prelungiri și se întoarce la Arad cu un punct!

Chindia Târgoviște și UTA Arad au remizat, scor 1-1, la Buftea, în cadrul etapei cu numărul 23 din Liga 1.

Daniel Popa a deschis scorul în minutul 30 și a stabilit rezultatul primei reprize, 1-0 pentru Chidnia Târgoviște. Jucătorul împrumutat de la Dinamo a marcat cel de-al șaselea său gol în acest sezon.

În partea secundă a jocului, partida părea să se îndrepte către o victorie a dâmbovițenilor, însă arădenii au dat lovitura pe final.

În cel de-al doilea minut al prelungirilor, Erico a înscris și a adus un punct echipei antrenate de către Laszlo Balint.

Chindia Târgoviște – UTA Arad s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, iar cele două formații se află la egalitate de puncte în clasament, 29 la număr, pe locurile 7, respectiv 8.

FINAL: Chindia – UTA 1-1

Minutul 90+4: Final de meci!

Minutul 90 + 2: Erico înscrie pentru UTA și aduce egalarea în meciul cu Chindia Târgoviște!

Min. 85: Schimbare la Chindia Târgoviște! Iese Popa, intră Berisha.

Min. 80: Schimbare la Chindia Târgoviște!Tomas Diaz s-a accidentat și a fost înlocuit de Florinel Mitrea.

Min. 65: Liviu Antal încasează un galben, după o intrare la Marco Dulca.

Min. 48: Cartonaș Galben pentru Benga, după ce l-a lovit pe Popa în apropierea careului arădean.

Min. 46: A început repriza a doua

Min. 45: Pauză!

MIn. 30: 1-0, Daniel Popa marchează al 6-le gol al sezonului pentru atacantul de la Chindia

Min. 19: Șut puternic al lui Melinte e blocat de adversari.

Min. 13: Șut al lui Mario Dulca puțin pe lângă poartă.

Min. 6 Roger centrează în careu din lovitură liberă, dar mingea e respinsă în corner.

Min. 1: Începe meciul!

În acest moment, chindia ocupă locul 7 în clasament, cu 28 de puncte. UTA are același număr de puncte și în cazul unei victorii ar putea spera la o clasare surprinzătoare în play-off.

Chindia Târgoviște – UTA Arad, Live Video Online din etapa cu numărul 23 din Liga 1

Înainte de duelul dintre antrenorul secund al UTA-ei a apreciat dificultatea întâlnirii, dar și importanța ei.

„Chindia e o echipă interesantă, are altă față decât anul trecut, când s-a salvat în extremis de la retrogradare. E preocupată de joc, cu o medie de vârstă scăzută, au jucători tineri, preocupați să joace. Primul unsprezece este păstrat cam același, exceptând – bineînțeles – problemele ce pot apărea, suspendări sau Covid.

Arată bine de foarte multe ori, precum a fost la Cluj, acolo unde meritau să scoată un punct. Chindia e surpriza plăcută a turului, acum – e drept – au trei înfrângeri consecutive”, a spus Alin Pânzaru, antrenorul secund de la UTA, cel care îi ține locul lui Laszlo Balint, bolnav de COVID-19.

Chindia Târgoviște – UTA Arad. Echipele de start

Chindia: Aioani – Căpușă, Pițian, Iacob, Kocic – Diaz, Dulca, Rață. Dumitrașcu – D. Popa, D. Florea
Rezerve: Moldovan, Atanase, Yameogo, Mitrea, Berisha, Șerban, Ioniță, Martac, Fomba
Antrenor: Emil Săndoi

UTA: Iacob – Melinte, Erico, Benga, Shilakov – Antal, Roșu, Albu, Rusu – Roger, Ad. Petre
Rezerve: Balauru, Fl. Ilie, Isac, Teșcan Miculescu, Hora, Rus, Buhăcianu, Peteleu
Antrenor: Alin Pînzaru

Arbitru: Sorin Costreie / A1: Sebastian Gheorghe / A2: Marius Cristian Marchidanu / Observator: Nicolae Marodin
Stadion: Buftea

Publicat: 13 02. 2021, 16:30
Actualizat: 13 02. 2021, 18:23