Chindia Târgoviște rămâne în Liga 1: „Era și păcat! Avem salariile la secundă”. Mesaj superb pentru adversarii de la CS Mioveni: „Am tremurat puțin! Îi felicit”

Valentin Balint si Alexandru Constantin Benga in meciul de fotbal dintre CS Mioveni si Chindia Targoviste, contand pentru mansa retur a barajului pentru promovare in Liga 1 Casa Pariurilor, desfasurat fara spectatori pe Stadionul Orasenesc din Mioveni, miercuri 12 august 2020. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 5 poze

Chindia Târgoviște s-a salvat de la retrogradare, după dubla manșă cu CS Mioveni, scor 2-0 în tur și 1-1 în retur, dar Alexandru Benga (31 de ani), fundașul echipei dâmbovițene, a ținut să își felicite adversarii.

CS Mioveni a deschis scorul rapid, încă din minutul 7, prin Hergheligiu, dar Chindia Târgoviște a restabilit egalitatea prin Ivancic în prelungirile primei reprize.

Alexandru Benga: „CS Mioveni a ratat promovarea la mustață”

Fotbalistul Chindiei Târgoviște a explicat cum au stat lucrurile la nivelul gazonului și a ținut să laude conducerea clubului care, spune el, a plătit salariile la zi, fapt pe care îl aplaudă Alexandru Benga.

„Ne bucurăm că am reușit să rămânem în Liga 1, nu fără emoții însă. Am tremurat puțin. Îi felicit pe cei de la Mioveni. Au ratat promovarea la mustață, n-aș vrea să fiu în pielea lor, cred că e foarte dificil pentru ei. Am fost într-o stare de relaxare probabil, nu am reușit să ne capacităm 100%. Mioveni e o echipă foarte bună, cel puțin de la mijloc în sus.

A venit golul nostru care lor le-a turnat plumb în picioare și nouă ne-a ridicat moralul. Acolo a fost momentul psihologic al acestei partide. În noul sezon, sperăm să nu mai trecem prin aceleași emoții. Sperăm să rămânem în prima ligă, pentru că e păcat de condițiile de la Chindia. Am avut salariile la secundă, ceea ce e ceva incredibil pentru România”, a spus Alexandru Benga, la flash-interviurile de după meci.

Josip Ivancic: „Trebuie să arătăm că nu a fost doar noroc”

„Toți suntem eroi, a fost un sezon foarte greu. Am reușit să rămânem în prima ligă, acum trebuie să ne îndreptăm atenția spre noul sezon, să facem tot ce putem și să arătăm că nu a fost doar noroc, ci că merităm să rămânem în prima ligă. Nu ne-a fost teamă, trebuia doar să fim calmi și inteligenți. Mental si fizic a fost cel mai dificl sezon pentru mine” – Josip Ivancic (29 de ani), atacantul Chindiei Târgoviște

Publicat: 12 08. 2020, 20:47
Actualizat: 12 08. 2020, 21:14