Chindia Târgoviște – FC Viitorul 0-2 | Echipa lui Gică Hagi îi administrează lui Emil Săndoi prima înfrângere din play-out!

Aurelian Ionut Chitu se bucura dupa un gol marcat in meciul de fotbal dintre Chindia Targoviste si Viitorul Constanta, contand pentru Play-out-ul Ligii 1 Casa Pariurilor, desfasurat pe Stadionul Gloria din Buzau, vineri 14 mai 2021. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
Vezi galeria foto - 7 poze

FC Viitorul s-a impus în fața Chindiei Târgoviște cu scorul de 2-0, în cadrul etapei a opta din play-out-ul Ligii 1.

După o primă repriză încheiată cu o remiză albă, Viitorul a deschis scorul în minutul 55, prin reușita lui Aurelian Chițu, după o acțiune spectaculoasă a lui Radu Boboc.

În minutul 84, după o degringoladă în careul Chindiei, Jo Santos reușește să șuteze direct în poarta lui Dinu Moldovan și să majoreze diferența, stabilind și scorul final al acestei partide, 2-0 pentru Viitorul.

Constănțenii au însă emoții în ceea ce îl privește pe portarul Valentin Cojocaru, care a cerut schimbare în ultimele minute ale partidei de la Buzău, acuzând niște probleme medicale. În locul său a intrat Cătălin Căbuz.

În urma acestui rezultat, Viitorul i-a administrat echipei lui Emil Săndoi prima înfrângere din play-out și a urcat pe locul 10 în clasamentul Ligii 1, cu 29 de puncte. De cealaltă parte, Chindia Târgoviște rămâne lider în play-out, cu 35 de puncte.

FINAL: Chindia Târgoviște – FC Viitorul 0-2

• Au marcat: Chițu 55′, Jo Santos 84′

Min. 90+4: Final de meci!

Min. 86: Cojocaru nu mai poate continua și în locul său intră Căbuz!

Min. 86: Schimbare la Chindia: intră Corbu, iese Neguț.

Min. 85: Schimbare la Viitorul: intră Ely Fernandes, iese Chițu.

Min. 84: GOOOL VIITORUL! Jo Santos majorează diferența la Buzău cu un șut din interiorul careului, deviat de apărarea Chindiei în poarta lui Moldovan.

Min. 83: Cojocaru acuză niște probleme medicale și solicită intervenția echipei medicale. Portarul se ridică și face eforturi pentru a rămâne pe teren.

Min. 80: Ocazie uriașă pentru Chindia! Popa șutează pe jos din careu, iar mingea trece puțin pe lângă poarta lui Cojocaru.

Min. 77: Încă o schimbare la Chindia: iese Neicuțescu, intră Atanase.

Min. 60: Schimbare la Chindia: intră Florea, iese Șerban.

Min. 56: Dublă schimbare la Viitorul: ies Grădinaru și Grameni, intră Pedroso și Matei.

Min. 55: GOOOL VIITORUL! Boboc pătrunde în careu pe partea stângă, centrează în fața porții, de unde Chițu reia cu capul direct în plasă!

Min. 46: Se reia partida! Schimbare la Viitorul: intră Tsoumou, iese Ganea.

Min. 45: Pauză la Buzău!

Min. 30: Partida este echilibrată, iar statisticile arată o posesie de 50%-50%.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

Chindia: D. Moldovan – Martac, C. Dinu, Celea, Kocic – Neguț, Rață, Dumitrașcu, A. Șerban – D. Popa, Neicuțescu
Rezerve: R. Pop, Fomba, Ad. Ioniță, Corbu, Yameogo, D. Florea, Atanase, F. Mitrea, Berisha
Antrenor: Emil Săndoi

Viitorul: Cojocaru – R. Grădinaru, Mladen, Dobrosavlevici, Boboc – A. Ciobanu, Artean, Grameni – Chițu, G. Ganea, Jo Santos
Rezerve: Căbuz, Grosu, Pedroso, C. Matei, Tsoumou, Dănuleasa, Ely, Buta, Pitu
Antrenor: Cătălin Anghel

Stadion: Gloria (Buzău)
Arbitru: Petrescu Radu (Bucureşti) / Asistenți: Şovre Octavian (Satu Mare) și Grigoriu Mircea Mihail (Bucureşti)

Înaintea acestei confruntări, Chindia Târgoviște este lider în play-out, ocupând locul 7 din Liga 1, cu 35 de puncte și nicio înfrângere în cele șapte etape disputate până acum.

De cealaltă parte, FC Viitorul se află pe locul 12, primul deasupra liniei roșii, cu 26 de puncte.

Publicat: 14 05. 2021, 22:20
Actualizat: 14 05. 2021, 22:23