Chin pentru tabelă. Oltenii au ratat șansa de a trece pe primul loc, după 0-0 cu CFR, care a jucat 70 de minute în 10 oameni. CFR Cluj – CS U Craiova 0-0

• Câte două șuturi pe poartă au avut cele două echipe, care au căutat mai mult să se anihileze.
  • Craiova a jucat în superioritate numerică din minutul 23, după ce Andrei Mureșan a fost eliminat.

Fără Petrucci, Cristian Lopez și Jakolis, CFR a rămas știrbită, o echipă plată, fără sclipire. Cei mai importanți oameni de atac au plecat, iar Miriuță s-a văzut nevoit să găsească rapid înlocuitori, cu ce a primit. Gomelt i-a luat numărul și poziția lui Petrucci, Rus a încercat să fie Jakolis, iar Bud s-a trezit fără rival în atac, la meciul cu Craiova. În aceste condiții, oltenii visau la o noapte petrecută pe primul loc, după o victorie în Gruia. Nici ei nu l-au avut pe Ivan, iar atacul Craiovei a fost inexistent, practic, în prima repriză. Nici CFR n-a prea reușit să stăpânească jocul, în primele minute, iar din minutul 23 au avut și o „piatră” la gât. Andrei Mureșan i-a pus talpa pe piciorul lui Popov și Hațegan l-a eliminat direct. Acest eveniment le-a îngreunat situația clujenilor, dar nu le-au ușurat-o pe cea a oltenilor. Jocul a devenit și mai închis, și mai puțin spectaculos. Singurul șut pe poartă al reprizei i-a aparținut lui Păun, al cărui șut a fost respins în corner de Calancea (28).

Craiova, primul șut după 56 de minute

Mulțescu a scos un fundaș și l-a introdus pe Zlatinski și Craiova a început să fie mai prezentă prin preajma porții lui Mincă. Culoarele spre poartă au părut de nedescifrat însă pentru oltenii, care s-au împiedicat, de multe ori, în propriile intenții. Madson a încercat de la 20 de metri, dar s-a aplaudat doar intenția (54), iar Acka a trimis primul șut oltean pe poarta CFR-ului, abia în minutul 56. Ultimele 15 minute nu vor fi ținute minte de niciun suporter de pe stadion, pentru că nu s-a întâmplat aproape nimic de ținut minte. Poate doar șutul lui Rus, respins de Calancea (82) și reluarea lui Rambe, scoasă de Mincă (86). S-a încheiat 0-0, între două echipe temătoare și neputincioase, în cea mai mare parte. Craiova mai ratează o șansă de a trece pe locul 1, iar CFR mai are de lucrat pentru înlocuirea jucătorilor plecați.

• CFR Cluj: Mincă – T. Lopes, Larie, A. Mureșan, Camora – Gomelt, Ruiz (Horj 50′) – L. Rus (Peteleu 90′), Nascimento, Al. Păun (Nouvier 66′) – Bud. Antrenor: Vasile Miriuță
  • CSU Craiova: Calancea – Briceag, Acka, Kelic (Zlatinski 44′), Vătăjelu – Madson (Gustavo 72′), Popov – A. Manea, Rocha, Bancu – Măzărache (Rambe 54′). Antrenor: Gheorghe Mulțescu.

Cartonașe galbene: Tiago Lopes 17′, Mureșan 21′, Mincă 24′, Horj 55′, Bud 83′ / Rocha 75′.

Cartonașe roșii: Mureșan 24′.

Arbitri: Hațegan Ovidiu (Arad), Șovre Octavian (Oradea), Gheorghe Sebastian Eugen (Suceava); rezervă: Dima Iulian (București).

Observatori: Huzu Aron (Sibiu), Gabor Romolus (Hunedoara).

Stadion: Dr.Constantin Rădulescu, Cluj-Napoca.

Minutul 24: Andrei Mureșan este eliminat. Fundașul CFR-ului vede direct cartonașul roșu după un atac foarte dur asupra lui Apostol Popov.

Va fi a doua confruntare dintre cele două fărmații în acest sezon, după ce în urmă cu o lună clujenii obțineau calificarea în sferturile Cupei Ligii, după o confruntare decisă după executarea loviturilor de departajare (0-0, 3-2 după penalty-uri).

Pornită cu -6 puncte în acest sezon, CFR Cluj are o singură înfrângere în acest sezon și a ajuns la 3 puncte în clasament, iar în această seară caută o nouă victorie care să să o apropie de zona play-off-ului. De cealaltă parte, oltenii au șansa să urce măcar pentru 24 de ore pe primul loc al clasamentului.

Trupa lui Mulțescu a obținut 4 victorii în primele șase runde, ambele înfrângeri suferite (cu Pandurii și ACS Poli Timișoara) venind în minutele de final ale partidelor respective.

CFR și CS U Craiova s-au mai întâlnit de șase ori în campionat, palmaresul fiind simetric: două victorii CFR Cluj, două victorii CS U Craiova și două remize.

Publicat: 10 09. 2016, 23:08
Actualizat: 11 09. 2016, 00:35