CFR-ul ridică ștacheta

CFR Cluj a câștigat cu 3-0 la Arad și ne-a adus aminte de echipa care evolua excelent în prima parte a campionatului.

Trecuseră doar 6 minute de la primul fluier și oaspeții conduceau deja cu 1-0. Semedo a fost faultat clar în careu de către Marincău, centralul a dictat fără ezitare lovitură de la 11 metri iar Cadu e executat perfect după care a sprintat și s-a aruncat în brațele lui Andone. Vasiljevic și Zaharia l-au pus la încercare pe portarul clujenilor însă golul al doilea avea să cadă tot în poarta gazdelor. Dubarbier a evitat pasul la ofside, a rămas singur cu Marne, l-a driblat și a șutat în poarta goală. Era minutul 31, clipă în care Steaua începea meciul cu Oțelul.

Și cu urechile ciulite spre Galați au fost oamenii lui Andone în toată repriza secundă a meciului cu UTA. Cu toate acestea clujenii au marcat un gol ce poate concura fără probleme la reușita campionatului. Dubarbier a centrat de pe partea stângă iar Fabbiani a reluat „jmecherește” pentru un scor de neprezentare.

UTA nu a mai reușit nimic din puținul pe care și l-a mai propus după acest moment iar CFR-ul a mărșăluit spre o victorie liniștită.