CFR-ul merge cu frâna trasă

CFR-ul își îngroapă de una singură șansele la titlu, ieri nereușind să bată Pandurii, chiar pe iarba proprie din Gruia.

Locomotiva liderului pornește leneș, în ritm de mocăniță, și leagă cu greu ultima pasă. Are nevoie de aproape jumătate de oră pentru a trece în viteza a doua. Trică (25) prinde o centrare tăiată de la 30 de metri, ce dădea semne că se oprește în plasă, dar Mingote scoate salvator. La trei minute distanță, Sousa are golul pe gheată, dar e blocat de Rusu din centrul porții. A doua oară, fundașul brazilian nu ratează ținta, dar încurcă poarta! Vasilache bate ca la manual o lovitură liberă, iar Sousa (38) îngheață inima lui Andone, după ce trimite balonul în propria-i poartă. E 0-1, iar CFR-ul intră în fibrilație. „Pandurii“ mai produc un șoc, tot pe mâna unui „ceferist”, după ce căpitanul Cadu vede în nici 120 de secunde cartonașul roșu.

CFR-ul uită de apărare după pauză și se aruncă furibund după egalare. Sousa (55) are șansa spălării păcatelor, dar deviază pe lângă poarta lui Mingote șutul lui Trică din 14 metri. Și așa, Pandurii mai lovește o dată! Ilie Iordache (63) sprintează din propriul teren, pe contraatac și, de la 16 metri, e neiertător, pentru un șo-
cant 0-2.

Nou-intratul Ruiz (75) poate relansa meciul, dar voleul său din centrul careului se lovește de transversală. Trică marchează pe final, dar fluierul de sfârșit al lui Lucian Dan aduce deznădejdea la Cluj. Odată cu ea și primii fiori că echipei lui Andone îi scapă titlul printre degete.