CFR-ul a decolat spre titlu de la Otopeni

CFR Cluj și-a confirmat statutul de mare favorită în partida cu CS Otopeni și a câștigat în stil de mare campioană meciul de debut. Diferența de clasă dintre cele două formații s-a văzut încă din primul minut. Clujenii nu au stat mult pe gânduri și au luat cu asalt poarta apărată de Pirgov. Defensiva ilfovenilor a rezistat până în minutul 10, când Trică a reluat în poartă, de la marginea careului mic, pasa de pe partea dreaptă a lui Diego Ruiz.

Gazdele au resimțit din plin șocul primirii golului, iar până la reușita lui Deac din minutul 36, nu au pus niciun moment în pericol poarta lui Stăncioiu.
Repriza a doua a înfățișat o echipă a Otopeniului decisă să arate că nu a promovat întâmplător în Liga 1. Gazdele și-au creat câteva posibilități de a reduce din diferența, însă lipsa de experiență a elevilor lui Jesic a ăeșit la iveală. Andone decide să îl trimită în teren pe Dubarbier în locul lui Didi, iar "Ghepardul" duce scorul la 3-0. Pentru ca totul să fie perfect, Fabbiani, intrat în locul lui Trică, stabilește scorul final, acesta marcând printr-o scăriță de efect.
Astfel, CFR Cluj pornește lansat în acest campionat, confirmându-și astfel statutul de favorită la câștigarea campionatului. De cealaltă parte, CS Otopeni este singura nou promovată care a pierdut în prima etapă.

Click AICI pentru a citi comentariul live-text al partidei CS Otopeni – CFR Cluj

Publicat: 27 07. 2008, 19:06
Actualizat: 27 07. 2008, 21:36