Ceahlăul a sărit de la „revelație”, la „candidată la retrogradare”. Ceahlăul – „U” Cluj 1-1

• După un tur peste așteptări, Ceahlăul a început cu stângul sezonul de primăvară. Moldovenii au obținut doar o remiză în disputa cu „U” Cluj de pe teren propriu, scor 1-1

Trupa de sub Pietricica și-a schimbat antrenorul, și-a schimbat și norocul. Ceahlăul, sub comanda lui Costel Ilie, pare că a revenit la statutul de echipă mică, fricoasă în fața oricărui adversar, fie acasă, fie în deplasare. În partida cu U Cluj, nemțenii pot spune că au câștigat un punct. Galben-negrii au deschis scorul în minutul 27, printr-o lovitură frumoasă de cap al lui Constantinescu, cu boltă, la vinclu. Până atunci însă U Cluj fusese mai prezentă în careul gazdelor, cu o minge trimisă periculos pe lângă poartă, după ce noul goalkeeper al Ceahlăului, Calancea, scăpase mingea.

Pietrenii au încheiat bine prima repriză, în atac, cu două ocazii foarte mari ale lui Chitoșcă, de fiecare dată singur cu portarul. Înternaționalul de tineret a fost blocat bine de Neag și de Veselovsky. În repriza secundă, clujenii au pus stăpânire pe joc. A egalat Bucșă, în minutul 64, cu un șut din doi metri, după o cursă energică pe partea dreaptă a lui Machado. Trei munute mai târziu, Ceahlăul s-a afundat și mai tare. Golubovic a sărit neglijent la cap, cu Bucșă, iar arbitrul Alexandru Tudor a considerat că este o fază de cartonaș galben. Era al doilea pentru bosniac, iar pentru nemțeni semnalul era clar: cu fundul în poartă.

Ceea ce au și făcut. Au apărat un 1-1 pe teren propriu, ce anunță nori negri deasupra Pietricicăi. U Cluj însă a confirmat jocul bun din prima repriză a partidei cu Steaua.

CLICK AICI pentru comentariul LIVE TEXT al partidei Ceahlăul – U Cluj 1-1

Echipele de start:

Ceahlăul: Calancea – Dumitraș, Marc, Cânu, Slavickas – Onciu, Achim – Gheorghiu, Golubovic, Chitoșcă – Constantinescu

Rezerve: Jovic, Cazan, Ichim, Jula, Rusu, L. Garcia, Ștefănescu

Veselovsky – Ciupe, Neag, Ninu, Gercaliu – Bucșă, Lungu – Boutadjine, Cristocea, Max Nicu – Lemnaru

Rezerve: V. Niculescu, Borza, Kovacs, Calcan, M. Ene, Machado

Publicat: 24 02. 2014, 19:54
Actualizat: 24 02. 2014, 20:09