Cea mai controversată fază din Craiova – CFR a fost tranșată categoric de Ion Crăciunescu: „E penalty! Avea ambele mâini în față”

Ion Crăciunescu a comentat la DigiSport, în pauza meciului CS U Craiova – CFR, din etapa a patra a Ligi i1 Betano, momentul controversat din minutul 15 al partidei de pe Ion Oblemenco.

Omul cu fluierul de la finala Champions League din 1995 consideră că centralul Marius Avram trebuia să arate punctul cu var după ce mingea l-a lovit în mână pe Bordeianu, în propriul careu, după devierea cu capul a portughezului Carlos Fortes. „E penalty. Jucătorul celor de la CFR duce mâna spre minge, în loc să se ferească de ea. Poziția mâinii nu este cea firească. Trebuia să acorde penalty. Eu aș fi dat penalty. Bordeianu avea ambele mâini în față’, a spus fostul ecuson FIFA pentru sursa citată. Faza incriminată s-a petrecut la scorul de 0-0, iar tabela a rămas neschimbată până la pauza partidei dintre olteni și campioana en-titre.

Prima repriză a fost una fragmentată, cu dese durități și cu semne de nervozitate din partea ambelor tabere. Cea mai mare ocazie i-a aparținut lui Bud, care a reluat din cădere peste poartă, în ultimul minut al ultimului act, centrarea perfectă trimisă de pe dreapta de Ciprian Deac.

Marius Avram (București) e ajutat de Ovidiu Artene (Vaslui) și Marius Nicoară (Drobeta Turnu Severin).

Publicat: 07 04. 2019, 21:31
Actualizat: 07 04. 2019, 22:30