Ce surpriză! Jucătorul câștigat de Steaua după „măcelul” de la Târgu Mureș. Revenirea spectaculoasă trecută cu vederea de toți

Meciul Stelei cu CSMS Iași, din Cupa României, câștigat cu 1-0 grație golului lui Nicușor Stanciu, a fost unul al „revenirilor” pentru campioană.

Revenirea lui Bourceanu l-a pus în „umbră”
Pe lângă Alexandru Bourceanu, care a jucat din nou în tricoul Stelei după 311 zile, în primul „11” al roș-albaștrilor a revenit și Gabi Matei, care nu mai evoluase într-un meci oficial de mai bine de 5 luni.

Forțat de numărul mare de accidentări și de apropierea derby-ului cu Dinamo, Costel Gâlcă a folosit o formulă „experimentală” în victoria cu CSM Iași. În echipa Stelei și-au făcut loc multe rezerve, dar și jucători care nu mai evoluaseră nici măcar un minut pentru campioană în acest sezon.

Atenția a fost captată de apariția lui Alexandru Bourceanu în tricoul campioanei la 311 zile de la ultimul meci jucat pentru formația antrenată acum de Gâlcă, dar a mai existat o revenire notabilă. Deși nici nu prinsese lotul în vreun meci de-al Stelei din acest an competițional, Gabi Matei a fost titularizat marți seară și a lăsat o impresie plăcută, chiar dacă a jucat pe un post inedit: mijlocaș dreapta.

161 de zile trecuseră de la ultima evoluție a fundașului de 24 de ani într-un meci oficial pentru Steaua, însă Matei a fost unul din cei mai buni oameni ai campioanei în victoria cu CSMS.

Dacă în prima repriză a jucat în nota echipei și nu a avut realizări deosebite, în partea secundă Matei s-a numărat printre remarcați și chiar a fost la un pas de gol în două rânduri. Omul pentru care Steaua plătea 600.000 de euro în 2011 a fost extrem de activ în banda dreaptă, nu a pierdut niciun duel și nu a „trădat” în niciun moment lunga absență de pe teren. A arătat că poate fi o soluție pentru Gâlcă în acest sezon și ar putea reprezenta un adevărat câștig pentru campioană.

Accidentările nu i-au permis să se impună la Steaua

Transferat de Steaua în 2011, de la Pandurii, Matei a fost văzut mult timp ca o mare speranță a fotbalului românesc. Ghinioanele s-au ținut însă lanț de jucătorul de bandă dreaptă, fiind scos din joc în repetate rânduri de accidentări.

Istoricul accidentărilor suferite de Gabi Matei la Steaua

•     Iunie 2011 – ruptură musculară (două luni de pauză)
  •     Iulie 2011 – edem muscular
  •     Septembrie 2011 – ruptură ligamente încrucișate genunchi drept (8 luni de pauză)
  •     Iunie 2012 – leziune a meniscului la genunchiul drept (3 luni de pauză)
  •     Noiembrie 2012 – ruptură de menisc la genunchiul drept (6 luni de pauză)
  •     Martie 2013 – operație de înlocuire a ligamentului (5-6 luni de pauză)