Ce simte un fotbalist de 19 ani schimbat după doar 37 de minute? Moruțan a dezvăluit dialogul cu Dică: „Asta mi-a spus”

Olimpiu Moruțan a explicat de ce Nicolae Dică a ales să-l schimbe după numai 37 de minute. Mijlocașul de 19 ani a intrat la pauză în meciul cu CFR Cluj, scor 0-2, dar a fost schimbat în minutul 82 cu Raul Rusescu.

Internaționalul U21 a dezvăluit că Dică a avut nevoie de un fundaș în teren, astfel că a ales să-l „sacrifice” pe jucătorul venit în vară de la FC Botoșani: „Da, am început jocul bine, am încercat să ne dominăm adversarul. Așa este fotbalul, trebuie să mergem mai departe și să revenim după vacanță mai puternici. A spus că trebuia să facă o schimbare pentru că un fundaș trebuia să fie pe teren, am jucat cu un om în minus.

Trebuie să fiu puternic, la anul să muncesc mult mai mult. Nu știu, nu vreau să vorbesc despre asta. Este mare diferența, dar trebuie să revenim după vacanță mai puternici și mai uniți”, a spus Moruțan la Digi Sport.

După acest joc, FCSB rămâne pe locul doi, cu 40 de puncte la șase puncte distanță de liderul CFR Cluj. Vicecampioana va debuta în noul an împotriva celor de la Dunărea Călărași.

Publicat: 22 12. 2018, 22:32
Actualizat: 22 12. 2018, 22:33