Ce nu s-a văzut la TV. Neagoe le-a mai pus o piedică oltenilor săi! Egal cu scandal în Bănie între Craiova și Sepsi OSK

Revenită acasă după trei deplasări fructuoase, câștigate la trei goluri diferență, Universitatea a întâlnit adversarul în fața căruia, în tur, a făcut „cel mai prost meci al sezonului”, după cum recunoștea Devis Mangia. În același timp, italianul adăuga că echipa sa este pregătită de o revanșă în fața lui Sepsi, deși nu avea la dispoziție trei jucători de bază: Koljic, accidentat, Bancu, suspendat, și Mihăilă, afectat încă de lovitura teribilă primită la Iași. Eugen Neagoe s-a aflat de partea cealaltă a baricadei, de unde a provocat mereu neajunsuri echipei sale de suflet. A făcut-o și acum, în retur, vineri seară, când trupa din Sfântu Gheorghe a terminat la egalitate cu Craiova, scor 1-1.

Lipsit de căpitanul Viera, „Geană” a schimbat portarul gafeur cu Hermannstadt și a optat, ca și în meciul din tur cu oltenii săi, pe un modul cu Tandia pe post de 9 fals, aglomerând centrul terenului, pentru a bloca o construcție oricum lentă a gazdelor. Alb-albaștrii n-au izbutit să desfacă hățișul advers, dar, paradoxal, au avut parte de cea mai mare șansă posibilă, după o jumătate de oră de joc, când Mateiu a fost ținut în careu de Jovanovic. Pentru Craiova însă penalty-urile nu sunt neapărat un avantaj, iar Fedele a ratat și el de la punctul cu var, așa cum o mai făcuseră în acest sezon Mitriță, de două ori, și Koljic.

Și dacă n-au profitat oltenii de uriașa șansă, oamenii lui Neagoe au făcut-o peste câteva minute, prima dată când au pășit în careul gazdelor, Karnițki apărând letal la a doua bară pentru 0-1. De aici încolo avea să le fie și mai greu băieților lui Mangia, care oricum nu-și creaseră nicio ocazie în prima parte.

Italianul a efectuat două schimbări la pauză, dar fără efect în joc. Mulți nervi și puține idei au avut alb-albaștrii, care au mai rămas și în inferioritate, după ce Mitriță a văzut două galbene în decurs de câteva minute, pentru simulări în careu. Florin Ștefan putea să le dea lovitura de grație oltenilor, dar Martic și-a reparat gafa care-l lăsase pe adversar singur cu Pigliacelli.

Rămasă în 10 și fără vedetele din ofensivă, Craiova a atacat totuși, neavând ce mai pierde. Bărbuț a trecut pe lângă egalare, când nu a prins poarta din careu, dar apoi i-a oferit un assist lui Andrei Burlacu, inspirat la finalizare, la fel ca Mangia când l-a trimis pe teren. Avântul egalării n-avea să le priască gazdelor, iar Rus a fost aproape de a puncta, la un corner, dar l-a nimerit pe Pigliacelli. Rămasă și fără Martic, eliminat în prelungiri, Craiova putea să piardă și punctul pe care-l agonisise pe final, dar Radu Petrescu a anulat golul marcat la ultima fază de Rus, pe motiv de ofsaid.

Universitatea Craiova – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 1-1
Au marcat: Burlacu 83 / Karnițki 37

Craiova: Pigliacelli – Martic, Donkor, Kelic, Briceag (Burlacu 75) – Mateiu, Cicâldău, Fedele (Meza Colli 46) – Bărbuț, Nuno Rocha (Baicu 46), Mitriță
Rezerve neutilizate: L. Popescu – Dimitrov, Tiago Ferreira, Bic
Antrenor: Devis Mangia
Eliminări: Mitriță 57, Martic 90+4

Sepsi: Fejer – Moura, A. Rus, Jovanovic, Sato – Velev, Karnițki – Drăghici (Simonovski 87), Vașvari (Nouvier 65), Fl. Ștefan (Hamed 77) – Tandia
Rezerve neutilizate: Niczuly – Ursu, Prosser, Hadnagy
Antrenor: Eugen Neagoe

Stadion: „Ion Oblemenco”; Spectatori: 12.000; Arbitru: Radu Petrescu (București). Asistenți: Vladimir Urzică (Piatra Neamț), Mircea Grigoriu (București). Rezervă: Eduard Ioniță (Galați). Observatori: Liviu Ciubotariu (Galați), Viorel Ilinca (Pitești).

Publicat: 10 11. 2018, 09:22
Actualizat: 10 11. 2018, 09:26