Ce nu s-a văzut la televizor în Eternul Deby dintre Dinamo și FCSB. Cu cine s-a trezit brigada de arbitri pe tunel, ce a reproșat Prunea și eroarea tabelei de marcaj

Dinamo – FCSB s-a încheiat 2-1, după un meci cu multe faze controversate și fotbal cu mult angajament din partea jucătorilor celor două echipe. Dacă la televizor ați văzut cam tot ce s-a întâmplat din punct de vedere sportiv, au fost și momente care au scăpat camerelor de filmat. Prosport a fost la stadion, chiar pe tunelul de acces în teren, și vă oferă unele informații în exclusivitate.

„Cubul” nu a putut fi resetat la minutul 62, momentul întreruperii partidei

Florin Prunea a coborât în grabă în tunelul de la vestiare în minutul 44, după accidentarea lui Slavko Perovic. Acesta, vizibil surescitat, urla ca Iulian Cristea să fie eliminat. Arbitrul Horațiu Feșnic tocmai sesizase gravitatea accidentării și i-a arătat cartonașul roșu jucătorului stelist. Președintele dinamovist s-a liniștit imediat și a urcat, din nou, la tribuna oficială, de unde a urmărit întreaga partidă.

Soft-ul tabelei de marcaj al Arenei Naționale nu poate fi resetat dintr-un anumit minut. Brigada de arbitri a cerut organizatorilor ca după cele 10 minute de întrerupere din minutul 62 până în minutul 72 să nu fie considerate pe „cub” minute de prelungire. Adică minutul 72 să devină 62, așa cum s-a întâmplat la cele trei televiziuni care au transmis meciului. Organizatorii au dezvăluit că nu se poate opera din punct de vedere tehnic, tabela urmând să fie înlocuită pentru Euro 2020 cu una performantă. Partida a avut, în repriza a doua, doar 4 minute de prelungire, a;a cum era normal, și nu 14 minute în care ecranul cubului a arătat numai mesajul 90:00.

Golul lui Tănase a declanșat fiesta în tabăra stelistă. Dar unui fan i s-a făcut rău și a leșinat. A avut nevoie de intervenția medicilor de pe una dintre ambulanțele aflate lângă gazon. A primit imediat asistență medicală, după care a fost preluat de una dintre mașini și stabilizat în interiorul acesteia.

Oficialii roș-albaștrilor erau supărați la final nu numai pe rezultat, ci și pe faptul că asistența a fost sub așteptări. 27.668 suporteri au venit pe Arena Naționala la partida de dumninică seară și nu s-a depășit recordul din meciul-tur unde au asistat 30.235 de spectatori. „Măcar dacă am fi avut mai mulți spectatori ca în tur, le demonstram că au venit pentru noi”, discutau câțiva dintre cei din staff-ul tehnic al steliștilor. Între jucători a circulat îmbărbătarea, în glumă evident, că FCSB e campioana returului sezonului regulat. FCSB are 25 de puncte, Craiova și Botoșani 23, iar CFR Cluj doar 22. „N-are nimic, ne revenim”, se băteau pe umeri jucătorii, cel mai destins fiind Florinel Coman.

Publicat: 17 02. 2020, 08:16
Actualizat: 17 02. 2020, 08:32