Ce ghinion pentru Rusescu!** Raul pierde iar naționala! Reghe s-a speriat, dar lovitura primită la gleznă nu îl va face pe atacant să rateze meciurile cu Ajax

Rusescu va lipsi de la antrenamentele Stelei următoarele trei zile.

Raul Rusescu pierde din nou echipa națională, chiar dacă acum selecționerul nu l-a mai neglijat și l-a inclus în lista steliștilor chemați pentru amicalul cu Australia, de miercuri. Cel mai în formă om de la Steaua s-a accidentat în finalul partidei cu Dinamo Moscova, ultimul meci tare de verificare al roș-albaștrilor înainte de partida tur cu Ajax, și va lipsi de pe teren fix cât să rateze convocarea la națională. Rusescu a fost lovit la glezna dreaptă în minutul 80 al meciului cu Dinamo Moscova și Laurențiu Reghecampf nu va putea să-l aibă la antrenamente în următoarele trei zile.

Ignorat până acum
Convocarea pentru meciul amical cu Australia reprezenta pentru cel mai bun marcator din Liga I din acest sezon o a doua șansă oferită de Victor Pițurcă. Prima s-a consumat chiar la începutul preliminariilor, atunci când România a jucat cu Estonia și Andorra. Deși voia să înceapă partida de la Tallin cu Rusescu titular, vârful a sfârșit prin a prinde doar 36 de minute în finalul meciului de la București, cu Andorra.  De atunci, Raul Rusescu a ieșit din calculele antrenorului României, principalul motiv invocat fiind lipsa vitezei: „E un baiat foarte bun, dar are această carență. Îl apreciez, totuși, că de la un timp încearcă să joace mai mult din prima, tocmai pentru a compensa faptul că nu are vizeză”, spunea Pițurcă în urmă cu puțin timp.

Raul Rusescu nu a ratat niciun meci în acest sezon din cauza accidentărilor, el fiind titular în toate partidele Stelei din Liga I, în turul campionatului

Locul lui Rusescu în lotul României va fi ocupat de Mihai Răduț, cel care ar fi trebuit, în mod normal, să se întoarcă la Pandurii după amicalul de sâmbătă, cu Polonia (1-4)

Publicat: 04 02. 2013, 03:00
Actualizat: 04 02. 2013, 03:00