Ce a declarat Vasile Miriuță despre meciul Dinamo – Aris Limassol

Victoria cu scandal a lui Dinamo, 5-0 în fața lui Aris Limassol, l-a mulțumit pe Vasile Miriuță.

Antrenorul din Ștefan cel Mare a preferat să înceapă partida cu o echipă experimentală și, după 1-0 la pauză, i-a introdus pe teren pe cei mai buni jucători ofensivi. Rezultatul s-a văzut imediat, căci au urmat patru goluri în 11 minute, dar și un scandal pe care tehnicianul nu l-a comentat: „A fost un test reușit, a fost un meci bun, un antrenament bun, băieții s-au prezent bine, au alergat foarte mult. Am trimis în teren două echipe echilibrate, care s-au prezentat foarte bine. Le-am spus înaintea partidei că trebuie să încercăm să facem ceea ce am exersat la antrenamente în aceste zile.

E ușor să spun acum că sunt mulțumit, după ce am marcat atâtea goluri, dar cel mai important este că jucătorii noi s-au integrat destul de bine, iar cei mai vechi își dau silința. Eu sunt mulțumit de lotul pe care-l am. Nu mai avem prea mult timp la dispoziție, trebuie să ne pregătim bine, pentru că trebuie să ne calificăm în play-off. Nu este ușor, dar am mare încredere în jucătorii mei”, a fost opinia exprimată de Miriuță, pentru Telekom Sport.

Vasile Miriuță a trimis în teren următorul 11: Brănescu – Romera, Nedelcearu, M. Popescu, S. Filip – Mahlangu, Dudea – I. Gheorghe, Moldoveanu, Salomao – D. Popa.

În repriza secundă, au evoluat: Muțiu – Corbu, Nica, M. Popescu, V. Olteanu – Monroy, Nascimento – Hanca, D. Nistor, Pesic – Nemec.

Publicat: 19 01. 2018, 21:03
Actualizat: 19 01. 2018, 21:52