Cât de pregătit e Gregory Tade? Mărturia sinceră a antrenorului care l-a înfruntat în primul meci jucat la Dinamo: „Așa mi s-a părut!”

Dinamo și Concordia Chiajna au disputat un amical în pauza determinată de meciurile echipelor naționale, astfel că Mircea Rednic a putut testa jucătorii aduși în ultima perioadă: Naser Aliji (albanez, fundaș), Rachid Ait-Atmane (francez, mijlocaș), Gregory Tade (francez, atacant), Simon Zenke (nigerian, atacant) și Mattia Montini (italian, atacant). Dorinel Munteanu a vorbit despre evoluția golgheterului Ligii 1 Betano din 2015, Tade.

„M-au interesat jucătorii mei, nu cei de la Dinamo. Tade mi s-a părut dispus la efort. Nu ne-a pus niciun fel de probleme, dar a jucat 45 de minute. Nu mi s-a părut că ar avea kilograme în plus. Orice kilogram se vede, dar la el nu a fost cazul”, a spus Dorinel Munteanu, pentru Digi Sport.

Dinamo a pierdut meciul amical de vineri de la Ștefănești, împotriva Concordiei Chiajna, scor 0-1. Unicul gol al partidei a fost marcat de Răzvan Grădinaru, în minutul 84.

Jucătorii folosiți de Rednic:
Prima repriză cu Concordia Chiajna: Eșanu – Corbu, Giafer, Katsikas, Vl. Olteanu – Rachid, Gomelt – Hanca, Tîrcoveanu, Salomao – Montini
Repriza a doua cu Concordia Chiajna: Muțiu – Corbu, M. Popescu, Iosivoiu, Vl. Olteanu – Sorescu, Crețu, Cooper, Tîrcoveanu – Tade, D. Popa

Greogry Tade a jucat la CFR Cluj, unde a fost golgheterul campionatului în 2015, cu 18 goluri marcate, și de unde FCSB l-a transferat pentru 500.000 de euro, în vara lui 2015. A mai evoluat la Forfar Athletic, Stranraer, Clyde, Raith Rovers, Inverness Caledonian Thistle și St Johnstone. În vară a negociat inclusiv cu Stranraer, echipă pentru care a mai jucat între 2007 și 2009 și care acum e în liga a treia scoțiană.

Publicat: 19 11. 2018, 20:51
Actualizat: 19 11. 2018, 20:52