Când ordinele nu se discută. Florin Marin si-a dat demisia de la Astra

UPDATE 00:25 – Antrenorul Florin Marin nu a venit la conferința de presă de după meciul cu Săgeata și s-a întâlnit cu patronul Ioan Niculaie. În urma discuției, antrenorul și-a dat demisia. Informația a fost cofirmată pentru Sport.ro de către cel mai bogat om din România.

„Florin Marin și-a dat demisia, eu i-am aprobat-o. Mi-a spus că e nemulțumit de joc și că simte că nu mai poate controla echipa. De mâine mă voi gândi la un înlocuitor. Sper să-l conving pe Isăilă să revină. Plecarea lui a fost o greșeală și sper că se va întoarce!”, a spus Niculae pentru Sport.ro

• Imediat după meciul câștigat în această seară cu Săgeata Năvodari, scor 2-0, antrenorul Astrei, Florin Marin, și-a dat demisia
  • Potrivit unor surse apropiate grupării din Giurgiu, patronul Ioan Niculae ar fi transmis spre bancă ce mutări să efectueze tehnicianul
  •  Prima modificare a fost făcută în minutul 43 (!), cu două minute înainte de pauză, când Yazalde l-a înlocuit pe Iorga
  • Marius Șumudică e pe lista cu posibilii înlocuitori ai lui Florin Marin

Astra a câștigat relativ simplu partida cu Săgeata Năvodari, scor 2-0, miercuri seară, la Giurgiu, dar succesul ascunde o situație hilară, din care cu imaginea mototolită pot ieși mai multe personaje. La finalul partidei, s-a avansat ipoteza că Florin Marin intenționează să-și dea demisia, însă ceața s-a risipit și fostul secund al naționalei ar fi fost întors din drum. ProSport vă spune care a fost scânteia care a aprins supărarea prietenului lui Victor Pițurcă.

Cel mai bogat om din România, Ioan Niculaie, ar fi sesizat în prima repriză o serie de puncte slabe în jocul echipei. Apropiați ai grupării de pe podiumul Ligii I susțin că, pe schema „Gigi Becali”, finanțatorul Astrei ar fi sunat pe bancă. Adevărat sau nu, cert e că în minutul 43, cu doar două minute (!) înainte de pauză, Florin Marin a efectuat prima schimbare: Yazalde în locul lui Iorga, în contextul în care ex-gălățeanul nu acuza nicio accidentare.

Cu un plus de consistență în ofensivă, a doua înlocuire la Astra a survenit după doar 10 minute scurse din partea a doua. A intrat Bukari (min.55), dar macedoneanul Ivanovski, cel schimbat, a devenit un car de nervi. Modificarea s-a văzut și pe tabelă, pentru că Bukari a reușit să puncteze în minutul 69 (1-0), iar Astra a majorat scorul zece minute mai târziu prin Budescu. 2-0, scpr final și cursa continua.

Dar, la final, când toată lumea ar fi trebuit să râdă, să cânte și să danseze, Florin Marin și-ar fi anunțat apropiații că se gândeșe să demisioneze. Motivul? „Flocea” ar fi înțeles că pe imaginile surprinse de televiziunea care a transmis partida s-ar fi văzut secvențe în care un membru al staffului său vorbea la telefon. Și cum nu e greu de identificat autorul apelului, Marin ar fi sesizat postura delicată în care a căzut și a vrut să ia decizia de a pleca de la Astra, dorind parcă să arate că nu face parte din grupul antrenorilor care stau în poziția ghiocelului în fața patronilor.

A fost însă convins să amâne decizia, dar doar pentru moment. Pe lista posibililor succesori se află și Marius Șumudică.

Publicat: 08 05. 2014, 00:33
Actualizat: 08 05. 2014, 12:58