„Câinii” rămân LIDERI, fără gol primit!** Sportul – Dinamo 0-2!

Cu Sportul, Dinamo și-a păstrat poarta intactă și primul loc în clasament după un joc inteligent și plăcut ochiului. Marele examen al începutului de sezon va fi însă joi, în returul cu Vorskla.

Dănciulescu și Liviu Ganea au marcat într-un meci cu o singură echipă pe teren. Torje a fost și el unul dintre cei mai buni „câini”, cu două pase de gol.

Dinamo a venit în Regie cu măsuri de campioni. 3 meciuri, 9 puncte, 8 goluri marcate, niciunul primit. Un fel de 90-60-90 al liniilor de clasament. Iar Bălgrădean a rămas invincibil și după prima repriză din cel de-al patrulea joc al sezonului. Asta e jumătatea plină a paharului, cea goală nefiind umplută de ineficianța atacului. Sau de ghinion, exemplul neșansei fiind pus în practică de Marius Niculae. „Săgeată” s-a înălțat perfect pentru centrarea cu același epitet a lui Torje, dar mingea a lovit bara și doar a dat senzația că a căzut dincolo de linie.

Ghinionistul Niculae
Era minutul 6, iar Dinamo promitea să nu tradeze perfecțiunea primelor trei runde. Mutați cu viză de flotant în jumătatea Sportului chiar de la start, „câinii” au mai încercat prin Torje, dar și prin racheta lui Dorel Stoica. Olteanul a șutat puțin pe lângă de la peste 30 de metri, iar apoi s-a stins. Lucru văzut și de Ciobotariu, care l-a schimbat, dar în repriza secundă. Acolo unde am și ajuns, mai ales că din prima parte doar șutul lui Curelea se mai pretează pentru a fi menționat. După minutul 45 pe teren a existat doar Dinamo, dar nu a mai existat Mulțescu. Antrenorul a fost trimis în tribună de Kovacs pentru proteste și a văzut iureșul adversarului de după gard.

Torje, the best
Iar Dănciulescu în minutul 60 a început să producă pentru „câini” și pe tabelă. 1-0 după un șut din prima. După gol, „Corbul” a fost schimbat cu Liviu Ganea. Inspirație totală pentru Ciobotariu, gol pentru „Găniță”(69). 2-0, dar nu l-am menționat pe Torje. „Piticul” cu asisst în rist, mijlocașul fiind servant la ambele goluri.

Cu tereneul înclinat spre ei, studenții au mai putut doar să salveze celălalt obraz pe care scria deja cu verzale „umilință”. Dar „câinii” au fost băieți buni, Ganea, Niculae, Moți și Bakaj punctând doar pentru impresia artistică nu și pe tabelă. Râmâne 0-2 și o nouă gestiune pentru Dinamo cu clasamnetul în față. Patru meciuri, 4 victorii, 10 goluri marcate, niciunul primit și, evident, primul loc. Rămâne ca și joi să bucure din nou cu o calificare în grupele Europa League.