„Câinii” au amuțit după succesul Stelei cu Ajax:** „Au demonstrat că sunt cei mai buni”

Tehnicianul formației Dinamo, Cornel Țălnar, a declarat, sâmbătă, că la ora actuală cea mai bună echipă din campionat este Steaua, acest lucru văzându-se la meciul disputat de steliști cu Ajax Amsterdam, în manșa secundă a 16-imilor Ligii Europa.

„Steaua a lăsat o impresie foarte bună, e o echipă determinată, a arătat că vrea. Chiricheș a dat un gol senzațional. Poate au avut și puțină șansă în repriza a doua, când putea egala Ajax. Prin ce a arătat în meciul cu Ajax, Steaua este la ora actuală cea mai bună echipă din campionat”, a spus Țălnar.

Echipa Steaua București s-a calificat în optimile Ligii Europa, după ce a învins, joi, pe Arena Națională, cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare, formația olandeză Ajax Amsterdam, în manșa secundă a 16-imilor competiției.

După 120 de minute de joc, scorul era 2-0, golurile fiind marcate de Latovlevici ’38 și Chiricheș ’76.

La loviturile de departajare, pentru Steaua au înscris Rusescu, Nikolici, Filip și Latovlevici. Pentru Ajax Amsterdam au marcat Eriksen și De Jong și au ratat Schone și Moisander.

În tur, Ajax Amsterdam s-a impus cu scorul de 2-0.