„Câini” cu noroc

Dinamo era foarte aproape să o pățească aseară în fața Oțelului, o echipă care a devenit sperietoare pentru granzii din Liga I.

Steaua, Rapid și CFR s-au împiedicat cu Galațiul, și aseară erau cât pe-aci s-o facă și „câinii”. „Jucăm prost și câștigăm. Suntem pe locul 1, ce mai contează să facem spectacol?”, răspundea Mircea Rednic, atunci când era aprig contestat de jocul echipei. Și așa a jucat Dinamo și aseară. Dar ce mai contează…

Lobonț a râs la penalty-ul lui Jelev

Fără Niculae și Bratu, atacul lui Dinamo a fost în piuneze cu Oțelul. Cu soluția de avarie Miranda, trimis în teren din primul minut, „câinii” nu au contat în prima repriză. Cum nici Dănciulescu nu s-a simțit în apele lui, ocaziile de poartă au întârziat să apară pentru gruparea din „Ștefan cel Mare“. Doar Ropotan și-a prins curaj să șuteze, dar abia în minutul 45 al partidei! Prea puțin pentru o echipă aflată pe locul 1 și cu aspirații de Ligă.

Jocul „câinilor“ continuat la fel de palid în a doua repriză. Iar când un egal ar fi fost echitabil, micuțul Torje a dat suflet tribunelor, punctând pentru 1-0. Un scor suficient pentru Dinamo, care a rămas în continuare lider în Liga I. Pe final, „câinii” au mai tremurat o dată, la penalty-ul făcut de Blay, dar Jelev a avut o execuție care l-a făcut să râdă și pe Lobonț.

A fost penalty la Miranda

Arbitrul Martiș i-a dezavantajat pe dinamoviști chiar în startul de meci. Argentinianul Osvaldo Miranda a pătruns în careu cu mingea la picior, în minutul 11, a încercat să dea balonul pe lângă Jelev, însă fundașul bulgar al Oțelului a comis henț. „Câinii“ au protestat vehement, cerând penalty, dar centralul a lăsat jocul să continue. Reluările TV l-au contrazis pe Martiș.

Doi petrecăreți au fost titulari

Episodul „Bamboo“, de săptămâna trecută, în care au fost implicați Mitea, Andrei și Adrian Cristea, nu a influențat alcătuirea primului „11“. Mircea Rednic i-a titularizat aseară pe Adrian Cristea și pe Mitea, iar Andrei Cristea a început meciul de pe banca de rezerve. Opțiunea antrenorului a venit însă și pe fondul numărului mare de accidentări din lot.

Scandalurile alungă fanii

Suporterii lui Dinamo nu s-au înghesuit aseară în „Ștefan cel Mare“ pentru a urmări meciul cu Oțelul. Tribunele stadionului au fost dezolante, pentru că numai cel mult 500 de spectatori au văzut live partida. Campionatul trecut, „câinii” au avut o medie a spectatorilor pe teren propriu de aproximativ 4.000 de fani, una dintre cele mai scăzute din Liga I.

Publicat: 26 10. 2008, 07:59
Actualizat: 26 10. 2008, 08:10