Cadu: „Ar fi o mare prostie ca Miriuță să fie schimbat. Faptul că nu suntem plătiți nu e o scuză”

CFR Cluj a ratat incredibil prima victorie în mandatul lui Miriuță. Clujenii au condus cu 2-0 la Corona Brașov și au ratat și un penalty, prin Cadu, dar s-au văzut în cele din urma egalați (2-2). Paszkany se gândește deja la un înlocuitor pe banca tehnică și, așa cum a anunțat ProSport, varianta Minteuan este luată iar în calcul în Gruia.

Omul care a ratat lovitura de la 11 metri, Ricardo Cadu, a declarat că ar fi o prostie ca Miriuță să fie schimbat.

„Ar fi o mare prostie să fie schimbat Miriuță. Ce putea să facă el? Am ratat acel penalty și echipa a căzut. Sper să nu fie schimbat, este antrenor foarte bun, tânăr. Sper să  rămână un an și jumătate, cât are contractul. Ne înțelegem foarte bine, are ideile lui, toată lumea ar trebui fie concentrată la meci”, a declarat Cadu la Digi Sport.

Cadu recunoaște că jucătorii nu și-au primit banii, dar spune că patronul nu are nicio vină pentru situația echipei

„Noi, jucătorii, suntem cei mai vinovați. Nu are nicio vină patronul. Criză este peste tot, trebuia să ne primim banii, dar nu este o scuză. Nu vreau să vorbesc despre bani”, a mai spus Cadu.

CFR Cluj a încheiat la egalitate, vineri, în deplasare, scor 2-2, cu echipa Corona Brașov, într-un meci contând pentru etapa a XXIII-a a Ligii I, după ce la pauză conducea cu scorul de 2-0, brașovenii evoluând în inferioritate numerică din minutul 61.

Pentru CFR Cluj a marcat Negruț ’18, ’21, iar pentru Corona au înscris Neacșa ’60 și Coman ’85.

Din minutul 61, Corona a evoluat cu un jucător mai puțin, după ce Sergiu Buș a primit al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu în urma unui fault asupra lui Piccolo

2-2: Coman a restabilit egalitatea, după ce a reluat în poartă, de la șase metri, centrarea lui Burlacu

Corona Brașov: T. Marc – Burlacu, Poverlovici, R. Damian, Munteanu – Fl. Pîrvu (Balint ’81), Dâlbea, Miranda, Neacșa (Forika ’87) – Coman (Mendizov ’90+1), Buș. Antrenor: Ionel Gane

CFR Cluj: Felgueiras – Maftei, Cadu, Piccolo, Rada – Monroy, Djokovici (Lopes ’55) – Gabionetta (Păun ’63), Batin, Negruț (Tade ’73) – Ogbu. Antrenor: Vasile Miriuță

Cartonașe galbene: Dâlbea ’25, Buș ’30, ’61, Munteanu ’38, Poverlovici ’63 / Piccolo ’59, Batin ’76

Cartonaș roșu: Buș ’61

Meciul a fost arbitrat de Cătălin Popa, ajutat de Bogdan Velicu și Daniel Ciocănea. rezervă a fost Romică Bîrdeș, iar asistenți suplimentari au fost Ionuț Coza și Ovidiu Oprea.

Observatori au fost Dan Petrescu și Ion Manu.

Publicat: 15 03. 2014, 17:53
Actualizat: 15 03. 2014, 18:00